Jedna z trzech inscenizacji odgrywana podczas Łabiszyńskich Spotkań z historią. fot. E. Banach

Łabiszyńskie Spotkania z historią 2013

W dniach 7-9 czerwca odbyły się Łabiszyńskie Spotkania z Historią zorganizowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „AA7” i Burmistrza Miasta Łabiszyna. Jednym z partnerów tegorocznej edycji było Muzeum II Wojny Światowej.

W ramach trzydniowego wydarzenia odbyły się liczne prezentacje, dioramy, pokazy i warsztaty. Szczególnie atrakcyjnym elementem były inscenizacje historyczne przygotowane z rozmachem i niezwykłą dbałością o każdy szczegół, zarówno pod kątem scenografii, rekwizytów, jak i aktorskiej gry rekonstruktorów.

Muzeum w ramach współpracy zaprezentowało swój eksponat - czołg Sherman Firefly, jako element dioramy w dniu 8 czerwca. W tym samym dniu wieczorem licznie zgromadzona publiczność w Łabiszyńskim Amfiteatrze miała okazję zapoznać się z animacją przyszłej siedziby Muzeum, koncepcją wystawy głównej oraz reportażami z wydarzeń terenowo – historycznych. Czołg Sherman Firefly w dniu 9 czerwca wziął udział w batalistycznym spektaklu „Zamknięcie Worka pod Falaise. Sierpień 1944 roku”. Szczególnie wzruszającym elementem była obecność na inscenizacji weterana 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka kpt. Antoniego Przybyła, który na zaproszenie organizatorów przybył z Poznania.

Muzeum II Wojny Światowej pragnie podziękować organizatorom i grupom rekonstrukcji historycznych za owocną współpracę i niezwykle miłe przyjęcie. Słowa podziękowania należą się także pracownikom przedsiębiorstwa Artura Zysa, którzy przez trzy dni dbali kompleksową obsługę eksponatu czołgu Sherman Firefly.