Koncert Zespół Pieśni i Tańca Wileńszczyzna, fot. A. Garnik

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Wileńszczyzna

W piątek, 6 lipca w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wystąpił Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca Wileńszczyzna.

Zespół Pieśni i Tańca Wileńszczyzna jest polskim zespołem folklorystycznym z siedzibą w Wilnie, który swoją działalność rozpoczął w 1980 roku. Założył go muzykolog, działacz polskiej mniejszości narodowej na Litwie, poseł na Sejm w latach 1992–2004 Gabriel Jan Mincewicz. Po jego śmierci w 2016 r. kierownictwo nad zespołem objęła dr Natalia Sosnowska.

W pierwszej części koncertu zespół zaprezentował program złożony z pieśni i tańców polskich. Zabrzmiały wojskowe i patriotyczne pieśni wśród nich można było usłyszeć „Marsz Pierwszej Brygady” (Legiony), „Jedzie, jedzie na kasztance”, czy „Czerwone maki”. Drugą część wypełniły tańce i pieśni ludowe z rejonu Wileńszczyzny.

Przed koncertem Senator Rzeczpospolitej Polskiej Antoni Szymański w imieniu Senatu RP i Komisji do spraw Polonii i Polaków za Granicą na ręce dyrektorki i dyrygentki dr Natalii Sosnowskiej wręczył dla całego Zespołu Pieśni i Tańca Wileńszczyzna medal Senatu RP „Dobro Rzeczypospolitej Najwyższym Prawem” za szerzenie kultury polskiej.

Repertuar zespołu opiera się przede wszystkim na miejscowym podwileńskim folklorze, są to m.in. „Wesele Wileńskie”, „Zaloty”, „Kaziuki Wileńskie” i „Noc Świętojańska na Wileńszczyźnie”. Od ponad 10 lat zespół organizuje i przeprowadza szeroko znany festyn ”Kwiaty Polskie”. Zespół podróżował i koncertował na całym świecie m.in. w Polsce, USA, Niemczech, Francji, Australii, Watykanie, Belgii, Holandii, Anglii, Danii, Austrii oraz Włoszech.

Współorganizatorem koncertu było Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, które reprezentował prezes Józef Szyłejko.