Kamerdyner

KINOHISTORIA | Pokaz filmu "Kamerdyner" oraz dyskusja po projekcji

Wraz z początkiem jesieni do naszego repertuaru powraca KINOHISTORIA, czyli cykl spotkań filmowych, które skupione są wokół tematów historycznych, a dyskusję moderują eksperci. 3 października 2018 roku (środa) o godzinie 18.00 serdecznie zapraszamy na pokaz najnowszego filmu w reżyserii Filipa Bajona – ,,Kamerdyner”. Produkcję wyróżniono Srebrnym Lwem na zakończonym niedawno 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a nagrody indywidualne otrzymali także: Adam Woronowicz za główną rolę męską, Antoni Komasa-Łazarkiewicz za muzykę do filmów ,,Kamerdyner” oraz ,,Wilkołak”, Mira Wojtczak i Ewa Drobiec za charakteryzację. Po projekcji filmu zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu prowadzonym przez filmoznawcę z Uniwersytetu Gdańskiego, dra Bartosza Filipa.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp: 15zł – bilet normalny / 10 zł – bilet ulgowy

 

KAMERDYNER

reż. Filip Bajon, 145 min, 2018, Polska, dramat historyczny

Opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę, Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów, Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota, Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu – Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej, czyli pierwszego ludobójstwa tej wojny.

 

Adam Woronowicz o swojej roli w filmie ,,Kamerdyner”:

,,Hermann von Krauss jest głową rodu von Kraussów. Poznajemy go na początku XX wieku w Prusach Wschodnich – jest rok 1900, za kilkanaście lat wybuchnie I wojna światowa. Polska nie istnieje jeszcze na mapie. <<Kamerdyner>> to historia o Niemcach i Polakach, ale przede wszystkim o Kaszubach, o społeczności, ludziach, którzy -  tak jak Ślązacy - stracili najwięcej na tym, że każdy chciał ich przeciągnąć na swoją stronę. Kaszubi dla Polaków mieli być Polakami, dla Niemców – Niemcami, a tak naprawdę byli Kaszubami i chcieli zachować swoją odrębność. Zresztą akcentowali to swoimi obyczajami i językiem, swoją niezależnością”.


Bartosz Filip, dr – filmoznawca, historyk filmu, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Publikował dotychczas m.in. na łamach ,,Dwutygodnika”, ,,Kina”, ,,Ekranów”, ,,Ethosu” oraz w kilku książkach zbiorowych (m. in. ,,Kino polskie wobec II Wojny Światowej” oraz ,,Kino, którego nie ma”). W swoich badaniach naukowych koncentruje się na historii kina polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki związanej z Armią Krajową.


Kino Muzeum

Muzeum II Wojny Światowej

pl. Władysława Bartoszewskiego 1

80-862 Gdańsk

 

Informacja | tel.: +48 58 760 09 60; e-mail: info@muzeum1939.pl

Biuro kina | tel.: (58) 760 31 87; e-mail: kino@muzeum1939.pl

Facebook | facebook.com/kino.Muzeum.MIIWS

Instagram | instagram.com/kino_muzeum

 

Sala kinowa mieszcząca 115 miejsc oraz kasy biletowe znajdują się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Sprzedaż biletów online | bilety.muzeum1939.pl