Inscenizacja historyczna "Wileńszczyna '44"

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku 2 lutego zorganizowały edukacyjną inscenizację „Wileńszczyzna '44”, która odbyła się  terenie skansenu w Olsztynku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w galerii fotografii oraz frelacji filmowej z wydarzenia z galerii filmów.

Celem wydarzenia było zaprezentowanie działalności Polskiego Państwa Podziemnego na Wileńszczyźnie i opowiedzenie o złożonej sytuacji politycznej i narodowościowej na tym terenie na początku 1944 r.

Podczas inscenizacji uczestnicy mogli obejrzeć odtworzenie bitew, w jakich brali udział polscy partyzanci 70 lat temu: zdobycie Rudomina, bitwy pod Worzianami i Radziuszami. Militarne potyczki były odgrywane cykliczne co pół godziny, a w międzyczasie widzowie mogli oglądać scenki pokazujące życie codzienne polskich żołnierzy, sztab wojsk niemieckich i sowieckich, porozmawiać z rekonstruktorami. Uczestnicy mogli skorzystać z ciepłego posiłku przygotowanego w oryginalnej kuchni polowej z lat 30. XX w., jednak wcześniej musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące historii Armii Krajowej i Wileńszczyzny i tym samym zdobyć specjalną kartkę żywnościową. Dodatkową atrakcją były pojazdy militarne: odrestaurowany samochód KDF 82 – Kubelwagen z 1943 r., repliki motocykli BMW R – 71 i ciężarówka Klöckner S-3000.

W odtwarzaniu historycznych scen było zaangażowanych ponad 50 rekonstruktorów odgrywających oddziały polskie, niemieckie, litewskie i radzieckie. Udział w inscenizacji wzięli członkowie: Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych AA7, GRH Barbarossa, SRH Wielka Czerwona Jedynka, Stowarzyszenia Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych oraz grupy pasjonatów militariów: Apokalipsa i  Shannon Securities Inc.

Dziękujemy dyrekcji i pracownikom  Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku za współorganizację wydarzenia, członkom grup rekonstrukcji za wielkie zaangażowanie oraz Joannie i Wojciechowi Minczykow za przygotowanie i wydanie kilkuset porcji rozgrzewającego posiłku.