Odtworzenie walk niemiecko - amerykańskich stoczonych w czasie Operacji Nordwind. Strzelnica Czapla, Lublewo. Fot. Roman Jocher.

Inscenizacja historyczna "Operacja Nordwind"

8 lutego 2015 r. Muzeum II Wojny Światowej zorganizowało terenowo-historyczny projekt "Operacja Nordwind" nawiązujący do walk niemiecko- amerykańskich stoczonych na terenie Alzacji w styczniu 1945 r. Inscenizacje odbywały się na terenie Strzelnicy Czapla w Lublewie i Starej Papierni w Łapinie.

Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć w galerii fotografii. 

Celem wydarzenia było zaprezentowanie uczestnikom historii frontu zachodniego na początku 1945 roku, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania służb pomocniczych, zaplecza frontu i losu ludności cywilnej. W odtwarzanie historycznych scen zostało zaangażowanych ponad 60 rekonstruktorów odgrywających oddziały niemieckie, amerykańskie i francuskie. Dodatkową atrakcję stanowiły pojazdy militarne m. in. replika PzkpfwV Panther, niszczyciel czołgów Hetzer.

Projekt miał formę plenerowej wycieczki o długości ok. 7 kilometrów, podczas której uczestnicy zobaczyli dwie odsłony walk odegranych na terenie strzelnicy w Lublewie i Starej Papierni w Łapinie.  Po każdej części  pracownicy Muzeum opowiadali o tle historycznym prozentowanych wydarzeń, a rekonstruktorzy o uzbrojeniu i pojazdach militarnych.

Tłem historycznym odgrywanych wydarzeń, zmagań frontowych i opowieści o codzienności w trakcie II wojny światowej, była niemiecka ofensywa w Alzacji o kryptonimie „Nordwind” („Północny Wiatr”). Dowództwo niemieckie zaplanowało jej rozpoczęcie pod koniec grudnia 1944 r. Miała ona na celu odciążanie jednostek walczących w Ardenach z siłami amerykańskimi. Historia „Operacji Nordwind” ogniskuje także ostatnie miesiące walk na terenie III Rzeszy, gdy problemy z uzupełnieniami czy zaopatrzeniem armii przeplatały się z zaciekłą postawą w walce niemieckich żołnierzy. Przedstawienie tego fragmentu II wojny światowej ma także inny, symboliczny wymiar: Alzacja wielokrotnie w swej historii przechodziła z rąk do rąk niemieckich i francuskich.