Inscenizacja "Akcja Burza". Fot. Roman Jocher

Inscenizacja historyczna "Akcja Burza"

Inscenizacja "Akcja Burza" przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku miała na celu zaprezentowanie historii Polskiego Państwa Podziemnego ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń Akcji „Burza” z 1944 r.

Zdjęcia z wydarzenia do obejrzenia w galerii fotografii.

Główną inspiracją historyczną były wybrane wątki działań 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W wydarzeniu wzięło udział ponad sześćdziesięciu rekonstruktorów oraz pojazdy militarne m. in. czołg T-34, działo samobieżne Marder II, działo samobieżne SU-57.

Podziękowania dla: Stowarzyszenia "Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych",
Stowarzyszenia Historyczne "Wielka Czerwona Jedynka", Stowarzyszenia
Rekonstrukcji Historycznych "AA7",  GRH "Barbarossa", pasjonatów symulacji
militarnych z grup "Shannon Securities Inc." i "Apokalipsa", SRH "44 Pułku
Piechoty", Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Militarnych, Handmet Military,
Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej oraz Pana Kamila Mieloszyka - reżysera inscenizacji głównych,
Pani Agnieszki Warzoszy - lektorki, Pana Tomasza Ćwiklińskiego - koordynatora sekcji partyzanckiej.