Przejdź do treści

FILMY Z SERCA POLSKI: Zestaw historycznych filmów krótkometrażowych

27/05/2018 - 16:48
Filmy z serca Polski

24 czerwca (niedziela) o godzinie 15.30 serdecznie zapraszamy na specjalny pokaz filmów krótkometrażowych o tematyce związanej z II wojną światową i walką niepodległościową podziemnej Solidarności w latach 80. przygotowany przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Zobaczyć będzie można wyselekcjonowane trzy produkcje, z których każda pokazuje drugą wojnę światową na terenach Polski w inny sposób, oraz film opowiadający o brawurowym ,,ataku hakerskim”, jakiego dokonali w 1985 roku polscy naukowcy z Torunia. Przed projekcją zachęcamy do udziału w prelekcji, którą wygłosi Jarosław Jaworski, organizator i rzecznik prasowy MFF TOFIFEST, a także pomysłodawca i kurator przeglądu ,,Filmy z serca Polski”.

 

Wstęp: 10 zł

Łączny czas pokazu: 82 min


Filmy:

 

TRYSZCZYN 1939             

reż. Robert Grochowski, 20 min, 2012, Polska, dokumentalny

Nagrody: Festiwal Filmów Historycznych (Zduńska Wola 2013) – II nagroda

Historia wielkiej zbrodni popełnionej przez hitlerowskie Niemcy w 1939 roku pod Bydgoszczą we wsi Tryszczyn. Bydgoszcz stała się symbolem tragedii pierwszych dni wojny, rozstrzeliwania niewinnych ofiar przyjęły tu masowe rozmiary. Dzisiaj zbrodnia ta nazywana jest coraz częściej ,,zbrodnią pomorską” (wraz z innymi takimi przypadkami z terenów przedwojennego Pomorza). Mord w podbydgoskim Tryszczynie odtworzył drobiazgowo na ekranie w swoim filmie dokumentalnym bydgoski archeolog, Robert Grochowski. Jako współpracownik Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, brał udział w wykopaliskach na tych terenach i postanowił opisać to filmowym językiem tak, aby również dzisiejsi młodzi Polacy zrozumieli tragedię tamtych dni.

 

PORTRETY WOJENNE: BRONISŁAW HELLWIG

reż. Tomasz Matuszczak, 29 min, 2014, Polska, fabularyzowany dokument

Nagrody: Srebrny Medal New York Festivals World's Best Tv & Films w kategorii ,,Historia i Społeczeństwo”

Warszawa 1944 roku. Jedna z najsłynniejszych akcji wojskowych Armii Krajowej – ,,akcja na Kutscherę”. Dzięki drobiazgowo przygotowanemu planowi żołnierze i żołnierki AK z chirurgiczną precyzją wykonali wyrok na ,,kacie Warszawy” – dowódcy SS i policji, Fransie Kutscherze. Udana akcja przyniosła zatrzymanie fali terroru, jaką rozpętał w mieście Kutschera. Film zrealizowano w unikatowej konwencji ,,animadoc”, łączącej animację, dokument i sceny fabularyzowane.

 

KONIEC WOJNY              

reż. Tomasz Szafrański, 13 min, 2003, Polska, fabularny

Nagrody: Oskariada (Warszawa 2004) – Grand Prix; Berlin MFF INTERFILM (2004)

Środek zimy 1945 roku, mała wieś zagubiona wśród polskich pól. Film opowiada historię ojca (Andrzej Grabowski) i niepełnosprawnego umysłowo syna, którym przychodzi opiekować się rannym żołnierzem niemieckim z uciekającego przed Rosjanami oddziału. Wojna jednak, nawet gdy się już kończy, nie zapomina o tym, by nieść śmierć.

 

HAKERZY WOLNOŚCI

reż. Marcin Gładych, 20 min, 2011, Polska, dokumentalny

Nagrody: Festiwal Filmów Historycznych (Zduńska Wola 2013) – Grand Prix; MFF Historycznych i Wojskowych (Warszawa 2013)

Fabularyzowany dokument opowiada o niesamowitej akcji naukowców z Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu działających w podziemnej „Telewizji Solidarność”, którzy stali się „pierwszymi hakerami w Europie”. W 1985 roku, u szczytu władzy komunistów, włamali się na antenę reżimowych wiadomości telewizyjnych (,,Dziennik”) i nadawali antykomunistyczne apele w porze największej oglądalności.


Twórcy filmów:

Tomasz Matuszczak (ur. w 1979 r.) – reżyser i scenarzysta pochodzący z Bydgoszczy. Absolwent reżyserii PWSFTviT w Łodzi, a także Camerimage Film School w Toruniu. Blisko współpracował z Janem Jakubem Kolskim (II reżyser). Spośród dotychczasowych realizacji największe sukcesy przyniosły mu krótkie metraże ,,Serce do walki” i ,,Ogrodzenie”.

Marcin Gładych – pochodzi z Mogilna, żyje i pracuje w Toruniu. Laureat nagrody Flisak Tofifest. Zaczynał jako fotografik w prestiżowych magazynach life-style. Na początku XX wieku przeniósł się do Torunia, gdzie dał się poznać jako wyjątkowy animator kina niezależnego i twórca filmowy. Autor wielu filmów krótkometrażowych oraz pełnometrażowego „pierwszego polskiego filmu społecznościowego” – „Panoptikon”.  Obecnie pracuje nad filmem o Brunonie Schulzu.

Robert Grochowski – reżyser jest na co dzień archeologiem pracującym dla Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. „Tryszczyn 1939” to jego pierwszy film.

Tomasz Szafrański (ur. 1977) – reżyser, scenarzysta, autor przekładów książek o teorii filmu. Laureat nagrody Flisak Tofifest. Wielokrotnie nagradzany (Slamdance, Tofifest, Gdynia). Autor wielu krótkich metraży i pełnometrażowego „Od pełni do pełni”. Reżyserował seriale „Nowa” i „Naznaczony”. Dwukrotny laureat polskiej edycji konkursu Hartley-Merrill.


O Międzynarodowym Festiwalu Filmowym TOFIFEST

Odbywający się w Toruniu od 16 lat Tofifest jest jedną z najszybciej rozwijających się imprez filmowych w Polsce. Festiwal prowadzi od początku specjalną sekcję ,,Lokaliazacje”,  poświęconą filmom i ludziom kina związanym z regionem kujawsko-pomorskim (,,matecznikiem” Tofifestu). Przegląd ,,Filmy z Serca Polski” jest esencją pokazów z sekcji ,,Lokalizacje” z ostatnich 15 lat. Tworzą go specjalnie dobrane przez kuratora przeglądu, Jarosława Jaworskiego, nagradzane i cenione przez krytyków krótkie metraże, teledyski i animacje.