Europejska premiera spektaklu „Zło dobrem zwyciężali”

Europejska premiera przedstawienia "Zło dobrem zwyciężali" w Essen

W Sali teatralnej przy kościele pw. św. Klemensa Marii Hofbauera w Essen odbyła się w niedzielę 17 lutego europejska premiera spektaklu „Zło dobrem zwyciężali”, przygotowanego  w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach projektu teatralno-edukacyjnego dla dzieci „Zmieniając perspektywę”.

Honorowym gościem wieczoru byli Jakub Wawrzyniak, konsul generalny RP w Kolonii, dr Karol Nawrocki, dyrektor MIIWS, Wojciech Poczachowski, dyrektor Instytutu Polskiego w Düsseldorfie oraz ks. Johannes Wielgoß. Uroczystość prowadził Krzysztof Patok, historyk prowadzący zajęcia z historii Polski dla młodzieży polonijnej oraz ks. proboszcz Jerzy Wieczorek. Zebrani uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego Premiera Jana Olszewskiego.

Sztuka "Zło dobrem zwyciężali / Besiegten das Böse mit Gutem" spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem w Niemczech.  Przedstawienie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem miejscowej Polonii, która owacjami nagrodziła występ dzieci, które poruszająco zagrały sceny z życia polskich bohaterów ponoszących najwyższą cenę za ratowanie życia drugiego człowieka. Dzięki aktorskiemu zaangażowaniu najmłodszych, muzealny projekt teatralno-artystyczny zyskał dodatkową, autentycznie przejmującą siłę wyrazu.

Osią narracji przedstawienia stały się codzienne historie zwykłych dzieci, takie jakie my znamy z dzieciństwa, a które analogicznie przeżywały dzieci w okresie II wojny światowej. Bardzo istotną inspiracją były dla nas życiorysy Polaków, których postawy w tak tragicznych okolicznościach, były bardzo inspirujące. Tymi postaciami były Janusz Korczak, Irena Sendlerowa i św. o. Maksymilian Kolbe – powiedziała Magdalena Gajewska, reżyser spektaklu, pracownik Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu.

Dzień przed premierą spektaklu o polskich bohaterach II wojny światowej, m.in. rtm. Witoldzie Pileckim, opowiadał dr Karol Nawrocki Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który w Essen poprowadził dla dzieci lekcję historii Polski.

Wieczorem dyrektor spotkał się z Polonią w Essen. Podczas czterogodzinnej rozmowy, którą poprowadził Krzysztof Patok, zostały poruszone tematy związane z historią, polityką historyczną oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dr Karol Nawrocki zaprosił wszystkich na liczne wydarzenia przygotowane przez Muzeum w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Promocję oraz realizację wydarzenia w zakresie kolportażu materiałów, tłumaczenia tekstów promocyjnych oraz logistyki, wsparła niezwykle pomocna i gościnna Polonia w Essen, działająca przy Klubie Gazety Polskiej.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc przy realizacji spektaklu w Essen, a szczególnie partnerom wydarzenia: Klubowi Gazety Polskiej w Essen, Polskiej Parafii w Essen (Polnische Katholische Gemeinde in Essen) oraz Polskiej Liście Wyborczej „Polacy w Essen” (Polnische Wahlliste „Polen in Essen”), jak również patronom medialnym – TVP Polonia oraz Polskiemu Radiu dla Zagranicy.