Dyrektor Karol Nawrocki Osobowością roku 2017 gdańskiej kultury

W poniedziałek, 19 lutego 2018 r., w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku wręczone zostały nagrody plebiscytu „Osobowość roku 2017” Dziennika Bałtyckiego.

Odbywający się corocznie plebiscyt, w którym czytelnicy i dziennikarze nominują osoby wyróżniające się szczególnymi osiągnięciami w rozmaitych dziedzinach, podzielony jest na cztery kategorie. Są nimi kultura, działalność społeczna i charytatywna, samorządność i społeczność lokalna oraz biznes. Czytelnicy głosowali na osoby nominowane kategoriach, osobno w każdym z powiatów województwa pomorskiego oraz w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.

Gdańską Osobowością roku 2017 w kategorii Kultura wybrany został 679 głosami dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki, którego nominowano „za konsekwentną postawę i pracę na rzecz uhonorowania polskich bohaterów w Muzeum II Wojny Światowej”.

W imieniu przebywającego w Stanach Zjednoczonych na zaproszenie amerykańskiej Polonii Laureata nagrodę odebrał zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, dr Tomasz Szturo, który w wystąpieniu powiedział m.in.:

(…) Przyjmuję tę nagrodę z ogromną satysfakcją, traktując ją jako dowód akceptacji i uznania dla wysiłków dyrektora Nawrockiego w przywracaniu i pielęgnowaniu pamięci o naszej historii i bohaterach, takich jak Irena Sendlerowa, św. Maksymilian Kolbe czy rotmistrz Witold Pilecki. Dzisiaj szczególnie dobitnie widać potrzebę przywracania właściwej miary i proporcji w mówieniu o przeszłości, inaczej zamazuje się granica między agresorami, ofiarami i bohaterami, a historia zaczyna ustępować mitologii. Dyrektor Karol Nawrocki tę granicę przywraca, pielęgnując narrację historyczną podporządkowaną prawdzie i faktograficznej rzetelności, co jak widać, zostało docenione.