plakat promujący akcję MAMY NIEPODLEGŁĄ!

Akcja MAMY NIEPODLEGŁĄ!

MAMY NIEPODLEGŁĄ! to ogólnopolska akcja społeczna organizowana od 2013 roku przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Akcja jest jednym z elementów obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Temat tegorocznej edycji 2019 to Nowoczesność: ustrój i społeczeństwo. Inspiracją jest przełom lat 1918/1919, kiedy wprowadzono powszechne prawa obywatelskie i nowoczesne reformy socjalne.

Inspiracją jest przełom lat 1918/1919. Wprowadzono wówczas powszechne prawa obywatelskie oraz nowoczesne reformy socjalne. W politycznej i społecznej myśli Józefa Piłsudskiego, wywodzącego się z ruchu socjalistycznego, ważne miejsce zajmowały prawa obywatela oraz kwestie socjalne. Jako Naczelnik Państwa powołał 17 listopada 1918 r. rząd, który opracował pakiet nowoczesnych praw. Wprowadzenie ich w życie położyło podwaliny pod demokratyczny ustrój II Rzeczypospolitej. Dzięki tym aktom prawnym Polska, choć obciążona trudnym dziedzictwem zaborów, już w pierwszych miesiącach po odzyskaniu niepodległości znalazła się wśród najnowocześniej zorganizowanych państw świata. Na postawie wprowadzonej uchwały już w 1918 r. kobiety w Polsce uzyskały pełnię praw politycznych, dzięki czemu zasiadły w ławach sejmowych. Warto także pamiętać o innych uchwalonych wówczas prawach, jak:

• równość obywateli wobec prawa,
  • wolność słowa i zgromadzeń,
  • wolność prasy,
  • swoboda zrzeszania się,
  • bezpłatne szkolnictwo dla dzieci w wieku 7-14 lat,
  • prawo do strajku,
  • ośmiogodzinny dzień pracy,
  • 46-godzinny tydzień pracy,
  • prawo do tworzenia związków zawodowych,
  • obowiązkowe ubezpieczenie na wypadek choroby i bezrobocia,
  • minimum płacy w zakładach państwowych,
  • inspekcja pracy,
  • biura pośrednictwa pracy,
  • ochrona lokatorów i pomoc dla bezrobotnych.

W ramach każdej z edycji przygotowywane są trzy projekty kartek okolicznościowych autorstwa znanych artystów. W tym roku grafiki przygotowali:

prof. dr hab. Lex Drewiński - kierownik Pracowni Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie, a także wykładowca w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie. Autorytet w dziedzinie plakatu i rysunku satyrycznego, kontynuator polskiej szkoły plakatu, mający na koncie ponad 60 wystaw indywidualnych oraz 170 nagród i wyróżnień w najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach. Jego autorski plakat Lexicon A-Z został wytypowany i wystawiony przez Centre Georges Pompidou w Paryżu jako przykład obiektu XXI w.

dr hab. Stanisław Brach – artysta rzeźbiarz, kierownik Pracowni Ceramiki na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureat nagrody Rektora ASP w Warszawie (2011), stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Finalista międzynarodowego konkursu Taiwan Ceramics Biennale 2016, oraz złotego medalu za prace Miodem płynące na 45 Apimondia 2017, International Apicultural Congress, Istambuł, Turcja. Organizator kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, uczestnik wielu plenerów i konkursów międzynarodowych m.in. we Włoszech, Japonii i Tajwanie. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i w muzeach. Autor instalacji „Ściana wolności” na 100-lecie odzyskania niepodległości.

Maciej Szymanowicz – ceniony grafik i projektant książek, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. Za ilustracje do książki "Asiunia" otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2011), a za "Wszystkie moje mamy" nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci (2014). W 2013 roku był także jednym z ilustratorów komiksu o warszawskiej Pradze z czasów II wojny światowej pod tytułem „Praga Gada. O wojnie!”. Autor szat graficznych, okładek i ilustracji do najróżniejszych publikacji, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla czytelników dorosłych. Twórca kultowych postaci fikcyjnych i autorskich książek dla dzieci, które cieszą się niesłabnącą popularnością.

W Muzeum II Wojny Światowej akcja będzie trwała w dniach 9-17 listopada. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału!