Przejdź do treści

dr Karol Nawrocki

dr Karol Nawrocki
Funkcja
Dyrektor

Dr Karol Nawrocki – historyk, działacz społeczny, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi. 

Działalność naukowa i wystawiennicza

Absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, od roku 2013 doktor nauk humanistycznych. Członek Rady Dyplomacji Publicznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP. Alumn projektu Departamentu Stanu USA International Visitor Leadership Program (IVLP). Od stycznia 2009 roku pracownik Instytutu Pamięci Narodowej; w latach 2014-2017 pełnił funkcję Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk, koordynując prace naukowo-edukacyjne na terenie gdańskiego oddziału IPN. Ekspert programów historycznych TVP Gdańsk: „W świetle prawdy” oraz „Wojna i Pamięć”. Autor i redaktor siedmiu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski. Inicjator, konsultant oraz współautor wielu projektów memoratywnych, edukacyjnych oraz ekspozycyjnych, w tym wystaw: „Walka i Cierpienie. Polacy w czasie II wojny światowej”, „Milion zza Oceanu”, „Westerplatte w 7 odsłonach”, „Bądźcie bezlitośni, bądźcie brutalni...” oraz „Dziedzictwo utracone”. Inicjator Światowego Forum Muzeów Pól Bitewnych (World Battlefield Museums Forum). Pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w ramach których w Polsce i na całym świecie odbyło się kilkaset wydarzeń, angażujących łącznie 33 milionów odbiorców. Wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w roku 2019 zainicjował oraz koordynował międzynarodową sieć wystaw pt: „Fighting and Suffering. Poles during WWII”. Akcja stała się okazją do opowieści o polskim doświadczeniu w czasie II wojny światowej w 145 miejscach na całym świecie.    

Działalność społeczna

W latach 2007-2008 uczestnik programu INDEX Pamięci Polaków Zamordowanych i Represjonowanych przez Hitlerowców za Pomoc Żydom. Przewodniczący Koalicji na Rzecz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku. Ponadto był w 2013 roku jednym z głównych inicjatorów i współorganizatorów powstania w Gdańsku alei imienia Żołnierzy Wyklętych. W 2015 roku doprowadził do nazwania jednej z głównych ulic terenów byłej Stoczni Gdańskiej imieniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Był członkiem Komitetu Budowy pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”, który został odsłonięty w Gdańsku 30 sierpnia 2015 roku. 

Nagrody i wyróżnienia 

Dr Karol Nawrocki był wielokrotnie nagradzany wieloma odznaczeniami środowisk kombatanckich i patriotycznych:

 • Medal „Zasłużony dla miasta Elbląga” (2015) 
 • Honorowa odznaka Federacji Młodzieży Walczącej (2015)
 • Pierścień „Inki”(odznaczony przez Arcybiskupa Metropolitę Gdańskiego, 2016), za postawę patriotyczną i krzewienie pamięci o Żołnierzach Wyklętych
 • Medal „Zło dobrem zwyciężaj” (2016)
 • Brązowy Krzyż Zasługi, za zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski (2017)
 • Medal „Pamiętaj Polsko o Tych Synach Swoich” Stowarzyszenia Rodzina Katyńska (2016)
 • „Za zasługi dla Polaków w Kazachstanie” (2018)
 • Medal Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej„Za zasługi dla Armii Krajowej” (2018)
 • Medal „Pro Patria” „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” (2018)
 • Statuetka srebrnego BohaterONa im. Powstańców Warszawskich, w kategorii osoba publiczna (2019)
 • Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości (2019)

 

Osobowość roku 2016 na Pomorzu w kategorii działalność charytatywna i społeczna.

Osobowość roku 2017 na Pomorzu w kategorii kultura. 

 

dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Zdjęcie: dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, autor: M. Bujak na licencji CC BY 2.0