Direkt zum Inhalt
Today Open  10:00-18:00
Obraz

Uwaga! Strefa Nowych Technologii jest tymczasowo niedostępna. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wirtualnymi wystawami oraz projektami edukacyjnymi.

W naszej Strefie każdy gość MIIWŚ ma szansę odbyć „Podróż w czasie” oraz zwiedzić „Cyfrowe Westerplatte” – wszystko to w goglach VR, wykorzystujących technologię wirtualnej rzeczywistości!

PODRÓŻ W CZASIE

„Podróż w czasie” to interaktywna gra, dzięki której można dowiedzieć się więcej o losach polskich rodzin w czasie niemieckiej okupacji. Projekt daje możliwość przeniesienia się do realistycznie odwzorowanego wnętrza przedwojennego, warszawskiego mieszkania. Gra została przygotowana na podstawie naszej wystawy dla dzieci.

CYFROWE WESTERPLATTE

Dzięki projektowi „Cyfrowe Westerplatte” można zwiedzić odtworzony cyfrowo fragment Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, w tym budynek stacyjny i teren przed bramą kolejową. Ponadto każdy użytkownik ma szansę prześledzić mało znaną, tragiczną historię zawiadowcy stacji – st. sierż. Wojciecha Najsarka – oraz uczestniczyć w ataku na bramę kolejową czy w odparciu natarcia przez placówkę „Wał”.

CYFROWE WESTERPLATTE

W Strefie Nowych Technologii dostępne są również stanowiska komputerowe, na których proponujemy trzy lekcje historii online – dzięki nim poznają Państwo historię Polskiego Państwa Podziemnego, współpracy sowiecko-niemieckiej oraz Zbrodni Katyńskiej. W ramach lekcji użytkownicy odwiedzają wybrane sekcje wystawy głównej naszego Muzeum, zapoznają się z wybranymi eksponatami, a następnie rozwiązują quiz. W tym samym miejscu na gości czeka także cyfrowy projekt edukacyjny „Westerplatte – pierwsza bitwa II wojny światowej” pozwalający w nowatorski sposób poznać szczegóły bohaterskiej obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Stanowiska komputerowe pozwalają również na zapoznanie się z naszym kontem na portalu Sketchfab, gdzie publikujemy między innymi interesujące materiały dotyczące II wojny światowej, wirtualne wersje wystaw czasowych MIIWŚ czy modele 3D eksponatów.

Dzięki goglom i słuchawkom mamy szansę przenieść się do Warszawy z sierpnia 1944 roku i poznać historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki małą kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy. W trakcie projekcji powstańcy patrzą nam prosto w oczy, po wyjściu z kanałów oślepia nas światło, a dookoła słyszymy odgłosy walki.