Przejdź do treści

80. rocznica śmierci gen. Franciszka Kleeberga

01/04/2021 - 13:44
80. rocznica śmierci gen. Franciszka Kleeberga

5 kwietnia 1941 r. w niemieckiej niewoli zmarł gen. Franciszek Kleeberg, generał brygady Wojska Polskiego. Był uczestnikiem wojny obronnej 1939 r., w trakcie której dowodził Samodzielną Grupą Operacyjną „Polesie”.

Franciszek Kleeberg urodził się 1 lutego 1888 r. w Tarnopolu. Przed wybuchem I wojny światowej uczęszczał do austriackich szkół wojskowych. Od 1915 r. był związany z Legionami Polskimi Józefa Piłsudskiego, później brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach dwudziestych kształcił się we Francji, m.in. w elitarnej École Supérieure de Guerre. Po powrocie do kraju otrzymał w 1928 r. awans do stopnia generała brygady. W 1938 r. został dowódcą Okręgu Korpusu nr IX w Brześciu nad Bugiem, gdzie przebywał do pierwszych dni września 1939 r.

Po wybuchu II wojny światowej zasłynął przede wszystkim jako dowódca Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” (od 9 września). Walczył m.in. pod Kockiem [więcej o bitwie pod Kockiem na naszym portalu wbmf.online], gdzie między 2 a 6 października 1939 r. toczyła się ostatnia bitwa regularnego Wojska Polskiego z niemieckim najeźdźcą. Wobec braku zaopatrzenia i możliwości prowadzenia dalszych, skutecznych działań zdecydował się poddać, mimo że jego jednostki odniosły taktyczne zwycięstwo. Generał Kleeberg trafił do niewoli niemieckiej.

Został przewieziony do Oflagu I B Königstein koło Drezna. Był to obóz jeniecki przeznaczony dla polskich żołnierzy, mieszczący się w dawnej twierdzy pamiętającej czasy Augusta II Mocnego. Generał Franciszek Kleeberg w niemieckiej niewoli przebywał półtorej roku. Warunki obozu jenieckiego mocno odbiły się na jego zdrowiu. Chorował na serce, skutkiem czego przewieziono go do szpitala wojskowego w Weisser Hirsch (Drezno). Tam też zmarł 5 kwietnia 1941 r. Jego szczątki pochowano na cmentarzu w dzielnicy Neustadt. Po wojnie, w 1969 r., zostały ekshumowane i przewiezione do Polski. Złożono je na cmentarzu wojskowym w Kocku, wśród poległych żołnierzy dowodzonej przez siebie jednostki.