NOWE HORYZONTY 2023: Pokaz filmu "Delikwenci" + prelekcja

15 maja o godzinie 17.30 zapraszamy na specjalny pokaz filmu „Delikwenci” (reż. Rodrigo Moreno). Gościem podczas wydarzenia będzie Tomasz Żygo, pracownik działu programowego oraz dystrybucji kinowej Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, który wygłosi krótką prelekcję wprowadzającą w tematykę filmu oraz opowie o tym, jak to jest współorganizować największy festiwal kina niezależnego w Polsce. Pokaz filmu „Delikwenci” rozpocznie cykl, w którym zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Serdecznie zapraszamy wszystkich wielbicieli nietuzinkowego kina oraz osoby zainteresowane tajnikami organizacji festiwali filmowych.

DELIKWENCI | 15 maja, godz. 17.30
Reż. Rodrigo Moreno, 189 min, 2023, Argentyna, Brazylia, Luksemburg, Chile, dramat
Laureat Grand Prix podczas 23. MFF mBank Nowe Horyzonty

KUP BILET Bilety: 18 zł - normalny; 15 zł - ulgowy

Opis filmu: Zdobywca Grand Prix na 23. MFF mBank Nowe Horyzonty i jeden z niekwestionowanych przebojów ostatniego festiwalu w Cannes. Ta przezabawna, nieprzewidywalna, pełna fantazji i uroku opowieść rozpoczyna się jak dramat obyczajowy o sfrustrowanym monotonną egzystencją urzędniku, by nieoczekiwanie zamienić się w rasowy kryminał o napadzie na bank. A to dopiero początek! Moreno przekonuje nas bowiem, że prawdziwe życie i prawdziwe kino zaczynają się wtedy, kiedy ściągamy uniformy, radykalnie zrywamy z kieratem codzienności, iluzją zawodowego bezpieczeństwa i filmową rutyną.

Tytułowi delikwenci: kasjerzy Román i Morán, wkraczają na terytorium przygody, gdzie w towarzystwie bohemy poznają wartość (i cenę) wolności. Ta arthouse’owa komedia kryje w sobie – niczym sejf, którego zawartość plądrujemy z zachwytem – mnóstwo niespodzianek. Począwszy od nawiązania do klasyki, czyli Apenas un delincuente (1949) Hugona Fregonese, przez zabawę w anagramy (imiona bohaterów to Román, Morán, Ramón, Norma i Morna), po mistrzowską, podwójną rolę dyrektora banku i czołowego gangstera w więziennej hierarchii w wykonaniu Germána De Silvy.

Michał Oleszczyk (SpoilerMaster) o filmie: „Uważam, że jest to niemal arcydzieło. Na pewno jeden z najlepszych filmów ostatnich lat, co do tego nie mam żadnych wątpliwości; jeden z najdziwniejszych i najdowcipniejszych. Mogę Was tylko błagać, żebyście go obejrzeli, ponieważ nie pożałujecie tego (…). Będziecie się na tym filmie świetnie bawić, mimo że (…) jest to film, który mógłby się kojarzyć z »twardym« obiegiem festiwalowo-artystycznym”.

Rodrigo Moreno
Argentyński filmowiec urodzony i mieszkający w Buenos Aires. Filmy Moreno były nagradzane i pokazywane na wielu festiwalach filmowych. Jego prace były również wystawiane w MoMA, Muzeum Guggenheima, Anthology Film Archives i Lincoln Center (USA), Centre Pompidou (Francja) i Haus der Kulturen der Welt (Niemcy). W 2017 roku hiszpańska fundacja Ibertigo zorganizowała retrospektywę jego prac w Las Palmas. Kolejna retrospektywa odbyła się w 2019 roku w Wolf Kino w Berlinie. Zrealizowany w 2006 roku „Cień” zdobył Nagrodę im. Alfreda Bauera na Berlinale oraz nagrodę za najlepszy scenariusz latynoamerykański na Sundance. Nakręcony pięć lat później „Tajemniczy świat” również znalazł się w konkursie Berlinale. Moreno wykłada reżyserię filmową na Universidad del Cine w Buenos Aires.

Kolejny pokaz w cyklu „Nowe Horyzonty 2023”: 26 maja, godzina 19.00 – pokaz filmu „Eureka” (reż. Lisandro Alonso).