Prezentacja na temat historycznych gier planszowych, Zwierzyniec, gospodarstwo J. Łytkowskiego. Fot. Ewelina Dragosz

XIII Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy mjr. „Łupaszki”

W dniach 27 czerwca - 1 lipca 2015 r. odbył się XIII Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK mjr. Szendzielarza „Łupaszki”. Jak co roku współorganizatorem przedsięwzięcia było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Blisko 300 uczestników podzielonych na patrole przemierzało Bory Tucholskie, wykonując po drodze specjalne zadania, a także popularyzując wiedzę o aktywności V Wileńskiej Brygady AK po zakończeniu wojny. Każdy patrol wędrował inną trasą, by następnie spotykać się z pozostałymi grupami w jednym miejscu, gdzie Muzeum organizowało tzw. koncentracje. W ich ramach przygotowano cykle warsztatów historycznych. Motywem przewodnim tegorocznych warsztatów było hasło: „Pasje i historia”. Pracownicy Muzeum opowiadali o swoich zainteresowaniach, takich jak: pasja badawcza, naukowa, historyczne gry towarzyskie, turystyka historyczna czy rekonstrukcja historyczna. Celem zajęć było przekazanie wiedzy, ale też zaprezentowanie różnych sposobów poznawania przeszłości.

Rajd zakończył się w Lubichowie uroczystym podsumowaniem, rozdaniem nagród dla najlepszych patroli i koncertem. Całe wydarzenie uświetniła obecność Józefa Bandzo „Jastrzębia”, żołnierza III i V Brygady AK, uczestnika operacji Ostra Brama oraz żołnierza podziemia niepodległościowego, działającego po zakończeniu II wojny światowej.