Otwarcie wystawy "Żołnierska dola". Wśród zebranych Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Fot. Ewelina Dragosz

Wystawa "Żołnierska dola" w Wieluniu

18 listopada 2015 r. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej zainaugurowano wystawę „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej”. Ekspozycja przedstawia prozę codziennego życia na froncie oraz losy żołnierzy walczących w różnych armiach w największym konflikcie zbrojnym XX wieku.

Wystawa trwa do 6 kwietnia 2016 r.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej
ul. G. Narutowicza 13, Wieluń

Przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wystawa czasowa prezentuje życie codzienne żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Za pomocą eksponatów, dokumentów i wielu niepublikowanych dotąd fotografii, ukazuje mniej znane aspekty żołnierskiej służby, widzianej nie tylko z perspektywy pola walki. Zatem, poza regulaminowym umundurowaniem, wyposażeniem i uzbrojeniem, na wystawie można także zobaczyć należące do żołnierzy różnych armii przedmioty osobiste oraz takie, które wykonali własnoręcznie lub zdobyli na wrogu. Ekspozycja opowiada o tym, czym ludzie w mundurach zajmowali się w wolnych chwilach, jak wypoczywali, czym się interesowali, jak dbali o zdrowie, wygląd i higienę. Wystawa przedstawia też różne postawy wojskowych, zarówno te, które prowadziły do popełniania zbrodni wojennych i bestialstwa wobec ludności cywilnej, jak i te wynikające z bohaterstwa i szlachetności.

Organizatorami wydarzenia było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu. Wśród uczestników był m.in. Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia.