Muzeum II Wojny Światowej

Wykład o wkładzie polskiego wywiadu w zwycięstwo nad III Rzeszą

W dniu 18 czerwca 2009 r. o godz. 18.00 w Dworze Artusa w Gdańsku (Długi Targ 43/44) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowało wykład dr. hab. Rafała Wnuka pt. “Walka o tajemnicę. Wkład polskiego wywiadu w zwycięstwo aliantów nad Niemcami w II wojnie światowej”.

Spotkanie otworzył dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. dr hab. Paweł Machcewicz, który przywitał licznie przybyłych gości, a następnie zaprezentował im koncepcję muzeum, przybliżył prace bieżące instytucji oraz plany wystawiennicze na najbliższą przyszłość.

Wystąpienie dr. hab. Rafała Wnuka zainaugurowało cykl wykładów otwartych „Spotkania z historią”, które będą się odbywać raz w miesiącu (z przerwą wakacyjną). Z ustaleń dr. hab. R. Wnuka wynika, że ponad 40% informacji wywiadowczych, którymi dysponował wywiad Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej pochodziło ze źródeł polskich. Polacy dysponowali rozległą siatką agenturalną od terenów ZSRR, poprzez okupowane ziemie polskie, Europę Zachodnią, Bałkany, po północne wybrzeże Afryki. Tematyka wykładu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, w spotkaniu udział wzięło ok. 200 osób, część z nich zadawała autorowi szczegółowe pytania. Starsi wiekiem uczestnicy wspominali m.in. własny udział w zbieraniu informacji na potrzeby Armii Krajowej, któr następnie przekazywane były do Londynu. Część wypowiedzi skierowana była bezpośrednio do dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Uczestnicy spotkania m. in. wyrazili zadowolenie, że koncepcja Muzeum II Wojny Światowej zakłada uwzględnienie informacji o wkładzie Polaków w zwycięstwo nad III Rzeszą niemiecką, które są nieznane szeszej publiczności, zwłaszcza w Europie Zachodniej. Z uznaniem spotkała się również lokalizacja muzeum w Gdańsku - mieście, w którym rozpoczęła się II wojna światowa.

Kolejny wykład z cyklu "Spotkania z Historią" odbędzie się we wrześniu br. - o jego temacie i szczegółowym terminie poinformujemy Państwa wkrótce. Imprezie patronują Radio Gdańsk oraz "Polska - Dziennik Bałtycki".

Dr hab. Rafał Wnuk jest pracownikiem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, pracownikiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, badaczem systemów totalitarnych. W latach 1999-2004 był współpracownikiem Polsko-Brytyjskiej Komisji Historycznej powołanej w celu zbadania wkładu polskiego wywiadu w zwycięstwo aliantów nad Niemcami podczas II wojny światowej. W 2008 r. redagowany przez niego „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956” otrzymał dwie nagrody (jury i czytelników) w konkursie Książka Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego w kategorii najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w okresie PRL. W tym samym roku otrzymał nagrodę „Przeglądu Wschodniego” za książkę „Za pierwszego Sowieta” Polska konspiracja na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej (wrzesień 1939-czerwiec 1941).