Muzeum II Wojny Światowej

Wykład dr hab. T. Chincińskiego pt. "Od współpracy do terroru. Polska w planach Hitlera"

W Muzeum Sopotu 18.12.2011r. odbył się wykład dr hab. Tomasza Chincińskiego, pracownika naukowego Muzeum II Wojny Światowej, pt. "Od współpracy do terroru. Polska w planach Hitlera".

Podczas swojego wykładu Autor zaprezentował polityczne plany Adolfa Hitlera wobec Polski od momentu zawarcia pomiędzy Polską a Niemcami deklaracji o niestosowaniu przemocy (26 I 1934 r.) do niemieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. Omówiona została ewolucja w relacjach polsko-niemieckich od polityki zbliżenia do prób podporządkowania Rzeczpospolitej przez III Rzeszę. Następnie zostały poddane analizie plany Hitlera zaatakowania i wyeliminowania Polski jako czynnika politycznego na arenie międzynarodowej oraz Fall Weiss - plan ataku zbrojnego na Polskę i zajęcia Wolnego Miasta Gdańska. Kolejnymi zagadnieniami poruszonymi przez prelegenta były plany Hitlera: eliminacji polskich elit oraz utworzenia polskiego państwa szczątkowego we wrześniu 1939 r. Autor wykładu przy okazji omawiania planów przywódcy III Rzeszy wobec Polski z okresu kampanii wojennej przybliżył słuchaczom podróż Hitlera specjalnym pociągiem po tenarach działań wojennych, na Pomorzu, na Śląsku, w Kieleckim i Łódzkim, w Galicji nad Sanem i ponownie na Pomorzu. Szczególna uwaga została poświęconea pobytowi Hitlera na terenie Sopotu i Gdańska w okresie od 19 do 26 września 1939 r.

Wykład był wzbogacony prezentacją multimedialną z ilustracjami archiwalnymi, mapą oraz najważniejszymi faktami.