Współpraca z Wojskowym Biurem Historycznym

Dyrektorzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Wojskowego Biura Historycznego podpisali umowę o współpracy. Uroczystość miała miejsce w poniedziałek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Pod umową podpisali się dyrektor Wojskowego Biura Historycznego (WBH) dr hab. Sławomir Cenckiewicz oraz dyrektor gdańskiej placówki dr Karol Nawrocki.

W archiwum WBH znajdują się m.in unikatowe zdjęcia, spuścizny prywatne, materiały pozostałe po żołnierzach.

„Dysponujemy bardzo ciekawymi zbiorami archiwalnymi i fotograficznymi, którymi chcielibyśmy się po prostu podzielić z różnymi instytucjami, które mają możliwość eksponowania naszych zbiorów. My tych możliwości nie mamy, jesteśmy w zasadzie instytucją archiwalną. Potrzebujemy współpracy z instytucjami, które mają charakter muzealny i mogą eksponować te zbiory. To są zbiory niedoceniane, bo w zasadzie przez długie lata był do nich utrudniony dostęp, a zapewniam, że są to zbiory unikalne” – powiedział prof. Cenckiewicz.

Dzięki współpracy z WBH Muzeum II Wojny Światowej chce pozyskać materiały służące podkreśleniu polskiego czynu zbrojnego i polskiego zaangażowania i doświadczenia w czasie II wojny światowej.

Prof. Cenckiewicz przekazał Muzeum II Wojny Światowej wyłączoną z zasobów WBH biało-czerwoną opaskę, która najprawdopodobniej była używana w czasie II wojny światowej.