Od lewej: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Jarosław Gowin i Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki. Fot. Mikołaj Bujak

Wizyta Wicepremiera w Muzeum II Wojny Światowej

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Jarosław Gowin był gościem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wspólnie z Dyrektorem, dr. Karolem Nawrockim zwiedził wystawę główną.

Wicepremier Jarosław Gowin z zainteresowaniem obejrzał wystawę główną oraz wystawy czasowe "Wojsko Polskie w obiektywie Henryka Poddębskiego" i "Westerplatte w 7 odsłonach". Zapytany o swoje wrażenia po obejrzeniu głównej ekspozycji Minister Nauki odpowiedział, że jest wstrząśnięty:

Z jednej strony czuć ten bezmiar zła, jakim była II wojna światowa, z drugiej strony jest tu wiele takich promyków nadziei i wiary w człowieka. Zwłaszcza w tych sekcjach, które dotyczą ruchu oporu i niesieniu pomocy prześladowanym, zwłaszcza osobom pochodzenia żydowskiego. Bardzo się cieszę, że ta ekspozycja jest przez Pana Dyrektora Nawrockiego uzupełniana i modyfikowana w taki sposób, żeby jeszcze dobitniej unaocznić skalę cierpień narodu polskiego - zauważył Wicepremier.

Odnosząc się do zmian wprowadzanych na wystawie przez Dyrektora Karola Nawrockiego Minister Nauki podkreślił, że:

Jak już wspomniałem, najważniejsze jest to, żeby na tle uniwersalnego cierpienia jakim była II wojna światowa, wydobyć na jaw także to, co było unikalne w wielu planach przedstawienia, np. prześladowań jakie doznawali duchowni czy szerzej osoby związane z kościołem. Myślę, że zwłaszcza z punktu widzenia turystów zagranicznych, a oni stanowią dużą część zwiedzających, jest to bardzo ważne uzupełnienie, a nawet powiedziałbym bardzo ważna korekta.

Pod koniec swojej wizyty Wicepremier Jarosław Gowin rozmawiał jeszcze z Dyrektorem Muzeum na temat planów instytucji na bieżący rok i perspektywach współpracy.