Więzień nr 918

Wieczór artystyczny „Więzień nr 918” dedykowany Kazimierzowi Piechowskiemu

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki zaprasza na wieczór artystyczny pt. „Więzień nr 918”. Wydarzenie poświęcone osobie Kazimierza Piechowskiego – bohatera jednej z najbardziej brawurowych ucieczek z KL Auschwitz, żołnierza AK, więźnia okresu stalinowskiego.

Więzień nr 918 to próba interdyscyplinarnej i wielorakiej opowieści o Kazimierzu Piechowskim, postaci niezwykłej i inspirującej. Jego biografia jest niczym epos o sile ducha i marzeń, które przezwyciężają najgęstszy mrok i najstraszliwszy zamęt. To niezwykła historia, której punktem kulminacyjnym jest ucieczka z KL Auschwitz w limuzynie komendanta obozu. Przede wszystkim jednak jest to budująca przypowieść o człowieczeństwie ocalonym na dnie ziemskiego piekła.

Pragniemy opowiedzieć tę historię za pomocą różnych środków wyrazu, takich jak: fragmenty filmu, wycinki wspomnień Kazimierza Piechowskiego w aktorskiej interpretacji, piosenki, a nawet taniec. Wielość form ma oddawać niezwykłość tej biografii, dystansującej wyobraźnię scenarzystów i pisarzy. Mamy nadzieję, że zaplanowany przez nas wieczór stanie się przyczynkiem do ulokowania postaci Kazimierza Piechowskiego w zbiorowej świadomości.

26 października 2017 (czwartek)
godz. 17.00, sala konferencyjna (poziom -3)
Muzeum II Wojny Światowej
pl. W. Bartoszewskiego 1