Muzeum II Wojny Światowej

Warsztaty fotograficzne dla młodzieży. Zajęcia plenerowe

W dniach 18-21 kwietnia 2011 r. odbyły się zajęcia plenerowe w ramach warsztatów fotograficznych dla młodzieży organizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej. Zajęcia w plenerach miejskich i leśnych odbywały się w dzielnicach Strzyża, Brętowo, Dolne Migowo, Dolny Wrzeszcz.

Inspiracją literacką plenerów fotograficznych były książki: Rajski Ogród Barbary Szczepuły oraz Weiser Dawidek Pawła Huelle. Fotograficzno – historyczny spacer śladami bohaterów książek pozwolił uczestnikom na wykorzystanie wiedzy zdobytej podczas odbytych wcześniej zajęć teoretycznych, doskonalenie swoich umiejętności fotograficznych, ale także na szersze zapoznanie się z historią regionu w czasie drugiej wojny światowej. Plener miejski odbył się na terenie Głównego Miasta oraz szczególnie ciekawego fotograficznie Dolnego Miasta. Plener leśny przebiegał od dzielnicy Strzyża do dzielnicy Brętowo.

Podsumowanie warsztatów odbyło się w dniu 11 maja 2011r. Biorąca udział w projekcie młodzież mogła się pochwalić efektami swojej pracy i usłyszeć opinie na temat wykonanych fotografii. Zebrany został bogaty materiał fotograficzny, w którym młodzi ludzie nie tylko dokumentują miejsca w Gdańsku do dzisiejszego dnia noszące ślady wywołane przez drugą wojną światową, ale przekazują swoje refleksje związane z tematem wojny i jej konsekwencji.

W przyszłości planujemy kolejne odsłony warsztatów oraz zorganizowanie wystawy najlepszych fotografii powstałych podczas plenerów.

Patronat nad warsztatami objęli Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Patroni medialni warsztatów: Dziennik Bałtycki oraz Radio Gdańsk.

Partner warsztatów: Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.