Warsztaty "Cichociemni - poznaj legendę Polski Walczącej" przeprowadzone na terenie Starej Papierni w Łapinie. Fot. Roman Jocher

Warsztaty edukacyjne 'Cichociemni - poznaj legendę Polski Walczącej"

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku we współpracy ze Stowarzyszeniem Stara Papiernia w Łapinie przeprowadziło edukacyjne wasztaty "Cichociemni – poznaj legendę Polski Walczącej". Zajęcia przygotowane dla uczniów szkół gimnazjalnych dotyczyły czterech wybranych akcji specjalnych w okupowanej przez Niemców Europie. Wątki związane z cichociemnymi pojawiły się w punktach dotyczących: próby wysadzenia pociągu z generalnym gubernatorem Hansem Frankiem przeprowadzonej w noc z 29 na 30 stycznia 1944 r. oraz Akcji Specjalnej Kutschera z 1 lutego 1944 r. 

W ciągu czterech dni w projekcie udział wzięło 270 osób - uczniów wraz z opiekunami. Zajęcia, przeprowadzone w zabudowaniach Starej Papierni, łączyły w sobie elementy krajoznawcze z warsztatowymi. W realizacji poszczególnych punktów wykorzystano szereg narzędzi dydaktycznych, m.in. pracę z mapą, technikę dramową, pracę z tekstem popularno – naukowym, pracę z tekstem źródłowym. Do tej ostatniej metody wykorzystano tzw. Raport Alego, dokument opracowany przez Stanisława Huskowskiego, zastępcę dowódcy zamachu na Kutscherę. Elementami aktywizującymi były zajęcia rozkodowywania spreparowanej depeszy i wycieczki turystycznymi drezynami linią kolejową biegnącą przy zabudowaniach Starej Papierni oraz szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.

Muzeum składa podziękowania: Pawłowi Jaworskiemu – Prezesowi stowarzyszenia Stara Papiernia w Łapinie, Tomaszowi Piepiorze – Prezesowi stowarzyszenia Kolej na Westerplatte i Arkadiuszowi Kuźmińskiemu - Prezesowi Stowarzyszenia na Rzecz Ratownictwa Adiutare za pomoc w realizacji projektu. Szczególne podziękowania pragniemy złożyć także nauczycielom, wychowawcom i uczniom za udział w projekcie.