Muzeum II Wojny Światowej

"Taśmy o wojnie". Projekcja filmu "Westerplatte"

21 września 2011 r. miała miejsce projekcja fimu „Westerplatte”, w reżyserii Stanisława Różewicza. Film Różewicza rozpoczął kolejną edycję cyklu „Taśmy o wojnie”Trzecia już edycja poświęcona jest twórczości Mariana Kołodzieja (1921 - 2009), znakomitego scenografa teatralnego i filmowego i odbywa się w ramach wspólnego projektu Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

„Westerplatte” został uznany przez polskich krytyków za jeden z najwybitniejszych rodzimych filmów o wojnie. Reżyser, ochrzczony nawet mianem „piewcy września” dał tu znakomitą próbkę swego stylu. Utwór Różewicza - w opozycji do stylistyki „szkoły polskiej” - pozbawiony jest romantycznej otoczki. Z drobiazgową dokładnością ukazuje 7 dni i nocy walki z niemieckim najeźdźcą.

Reżyseria Stanisław Różewicz, kostiumy Marian Kołodziej, Polska 1967 r., 91 min.

Szczegóły oraz program cyklu patrz tutaj.