Muzeum II Wojny Światowej

Sprostowanie Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w zw. z artykułem Anity Czupryn „Davies da twarz muzeum ”, zamieszczonym 13 maja 2009 r. w dzienniku „Polska-The Times”

Szanowny Pan
Paweł Fąfara
Redaktor Naczelny „Polska-The Times”

Szanowny Panie Redaktorze,

Z najwyższym zdumieniem przeczytałem w dzisiejszym wydaniu „Polski – The Times” (13.05.09) w artykule Anity Czupryn na temat Muzeum II Wojny Światowej („Davies da twarz muzeum II wojny światowej”), iż na pierwszym posiedzeniu rady programowej muzeum odbędzie się dyskusja, której tematem, „mogą być przymusowe wysiedlenia Niemców z Ziem Odzyskanych. Pomysłodawcy muzeum chcą bowiem poświęcić tej sprawie, budzącej ostatnio kontrowersje w stosunkach polsko-niemieckich, osobną ekspozycję”. Nic takiego nie wynikało z informacji, których udzieliłem autorce tekstu. Na sformułowane przez nią pytanie, odpowiedziałem, że przymusowe przesiedlenia są tylko jednym z wielu – i wcale nie najważniejszym – wątkiem w planowanej ekspozycji Muzeum II Wojny. Co więcej, nigdy nie planowaliśmy osobnej ekspozycji na temat wysiedleń Niemców z Ziem Odzyskanych. Wręcz przeciwnie, Muzeum ma pokazać, że pierwszymi ofiarami przymusowych przesiedleń stali się już jesienią 1939 r. Polacy z Pomorza i Wielkopolski, a wkrótce potem także z terenów okupowanych przez ZSRR. W rozmowie z red. Czupryn sprzeciwiłem się też używaniu terminu „wypędzenia”, jako nacechowanego emocjonalnie i wprowadzonemu do debaty przez stronę niemiecką. Nie rozumiem więc dlaczego „Polska-The Times” twierdzi, iż w muzeum znajdzie się osobna sala poświęcona „wypędzeniom”. I z mojej rozmowy z red. Czypryn i z „Zarysu koncepcji programowej Muzeum II Wojny Światowej” (dostępnego na stronie internetowej Muzeum) wynika, iż konsekwentnie używamy terminu „przymusowe przesiedlenia”. Bardzo proszę o opublikowanie mojego sprostowania, ponieważ sprawy te mają istotne znaczenie z punktu widzenia debaty na temat Muzeum II Wojny Światowej.

Prof. dr hab. Paweł Machcewicz
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej