Jacek Matecki, Albina Jegorowa i Anna Dembowska w czasie spotkania. Fot. D. Jagodziński

Spotkania z historią. „Deportacje Polaków do obwodu archangielskiego ZSRR. W poszukiwaniu śladów"

20 listopada 2013 r. odbył się kolejny z cyklu wykładów otwartych „Spotkania z historią” organizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej, których temat brzmiał: „Deportacje Polaków do obwodu archangielskiego ZSRR. W poszukiwaniu śladów”.

Spotkanie było poświęcone losom Polaków, którzy podczas II wojny światowej zostali przymusowo zesłani na północne tereny ZSRR oraz poszukiwaniom śladów ich obecności prowadzonych przez współczesnych badaczy.

Podczas wykładu odbyła się projekcja filmu „Krzyż z tajgi” zrealizowanego w czasie wyprawy pracowników Muzeum II Wojny Światowej do Archangielska mającej na celu postawienie krzyża na polskim cmentarzu w celu upamiętnienia Polaków,  którzy zginęli podczas pobytu na Syberii.

W spotkaniu wzięli udział goście, którzy zajmują się zbieraniem informacji dotyczących losów zesłanych Polaków, warunków ich życia oraz dokumentacją i upamiętnianiem miejsc dających świadectwo obecności na terenach północnej ZSRR tysięcy polskich obywateli. Wstąpiła p. Anna Dembowska – zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Moskwie. W latach 2007-2012 konsul ds. współpracy z Polonią w Konsulacie Generalnym RP w Sankt Petersburgu.  Absolwentka studiów kulturoznawczych w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Autorka książki „Polacy na północy Rosji”.

O swojej pracy opowiedzieli również p. Albina Jegorowa oraz p. Jacek Matecki, od wielu lat zaangażowani w ratowanie polskich śladów w północnej Rosji, organizujący wyprawy w celu poszukiwania i dokumentacji miejsc, gdzie mieszkali polscy zesłańcy a także współpracujący z wieloma instytucjami, które podejmują starania upamiętniania losów Polaków. Zaprezentowali uczestnikom spotkania materiał zdjęciowy z ich wypraw pokazujący jak obecnie wyglądają tereny, na których istniały polskie osady.