ROK 2018 HOŁDEM DLA IRENY SENDLEROWEJ - projekcje filmów i konkurs plastyczny

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na projekcje historycznych filmów dokumentalnych poświęconych działalności i dokonaniom Ireny Sendlerowej i jej współpracowników podczas okupacji niemieckiej, a także zachęca do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na plakat promujący Rok Ireny Sendlerowej.

Spotkania z udziałem edukatora-moderatora dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów, rozpoczną się w kwietniu i potrwają do czerwca 2018 r.

TERMINY
• spotkania odbędą się w okresie 10.04-10.06.2018 (wtorki o godz. 10.00 - czas trwania ok. 2 h),
• ze względu na przypadający we wtorki bezpłatny wstęp na wystawę, grupa będzie miała okazję na zapoznanie się także z ekspozycją stałą MIIWS (jako całościowy program może to być atrakcyjna propozycja dla grup przyjezdnych).

PROJEKT KIEROWANY DO
• uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej,
• uczniów klas II-III gimnazjum.

KWESTIE ORGANIZACYJNE
• koszt biletu: 5 zł/uczeń, opiekunowie bezpłatnie;
• ze względu na ograniczoną pojemność sali kinowej decyduje kolejność zgłoszeń na adres: edukacja@muzeum1939.pl
• płatność przelewem na podstawie faktury proforma (z 10-cio dniowym wyprzedzeniem) po dokonanej i potwierdzonej rezerwacji.

Przeglądowi towarzyszyć będzie konkurs na plakat promujący Rok Ireny Sendlerowej. Dopuszczamy dowolne techniki wykonania. W przypadku prac plastycznych wymagany format min. A2. Praca winna być oryginalnym i indywidualnym dziełem autora.

Zgłaszanie prac będzie możliwe do 30 maja, natomiast wystawa nagrodzonych i wyróżnionych projektów odbędzie się w MIIWS do 22 czerwca br. Przewidziano dyplomy i nagrody. Regulamin konkursu dostępny na stronie: http://muzeum1939.pl/edukacja

Celem konkursu plastycznego jest:

• upowszechnienie wiedzy nt. uwarunkowań niemieckiej polityki okupacyjnej wobec obywateli polskich, w tym pochodzenia żydowskiego,
• poszerzenie wiedzy o działalności Polskiego Państwa Podziemnego w aspekcie pomocy niesionej przez Radę Pomocy Żydom „ŻEGOTA” obywatelom polskim żydowskiego pochodzenia, skazanym przez okupanta niemieckiego na eksterminację,
• popularyzacja postaci Ireny Sendlerowej, grona jej współpracowników oraz środowisk udzielającym pomocy i wsparcia Żydom,
• wspieranie wychowania patriotycznego uczniów poprzez twórczość artystyczną,
• wdrażanie i rozwijanie samodzielnej pracy twórczej,
• inspirowanie do poszukiwań w dziedzinie sztuki,
• rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej.

Szczegółowe informacje poniżej.