Otwarcie przeglądu pzrez dyrektora Muzeum prof. Pawła Machcewicza i prof. Eugeniusza C. Króla. Fot. Roman Jocher

Przegląd filmów propagandowych

26 czerwca 2014 r. rozpoczął się trzydniowy przegląd filmów propagandowych przygotowany przez Muzeum II Wojny Światowej.W Kinie Neptun można było zobaczyć filmy wyprodukowane w stalinowskim ZSRR, nazistowskich Niemczech, faszystowskich Włoszech i bierutowskiej PRL. Zaprezentowane zostały najbardziej reprezentatywne tytuły tego gatunku.

Film jako atrakcyjne mass medium fascynował od zarania nie tylko rzesze widzów, ale również polityków. Nic dziwnego więc, że znalazł szerokie zastosowanie w XX-wiecznej propagandzie, w szczególności w państwach totalitarnych.

W ciągu trzech dni projekcji pokazano filmy: radziecki "Pancernik Potiomkin" reż. Sergiej Eisenstein, niemiecki "Triumf woli"  reż. Leni Riefenstahl, radziecki film "Do jutra (Biały wir)" reż. Jurij Tarycz, niemiecki "Hitlerjunge Quex" reż. Hans Steinhoff, włoski "Czarna koszula" reż. Giovacchino Forzan oraz polski "Trzy opowieści"  reż. Czesław Petelski, Konrad Nałęcki, Ewa Poleska.

Każdy film był poprzedzony komentarzem historycznym, który wygłosił prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król – historyk i politolog, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, tłumacz niemieckiej literatury historycznej. Po projekcji widzów zaproszono do wspólnej dyskusji odnośnie obejrzanego filmu.