Spotkanie dyrekcji Muzeum z przedstawicielami organizacji upmiętniających historię.

Przedstawiciele organizacji patriotycznych w MIIWŚ

25 maja 2017 r. w Muzeum II Wojny Światowej odbyło się spotkanie dyrekcji Muzeum z przedstawicielami organizacji patriotycznych upamiętniających historię -  Są Państwo kustoszami pamięci narodowej, kustoszami, którzy dbali i tą pamięć, w czasach przed rokiem 1989. Chcielibyśmy Was wszystkich traktować jako partnerów w dyskusji i liczymy na wasz głos w tej debacie - powiedział witając gości Dyrektor Muzuem II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki.

Wszyscy mamy ten sam cel. Przypominanie o tragicznym konflikcie, jakim była II wojna światowa i dziesiątkach milionów ofiar na całym świecie, ale także podnoszenie bohaterskiej postawy Polaków-powiedział dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

- Liczymy na państwa głos i państwa wrażliwość w debacie o samym muzeum.(...) Są rzeczy, o których nie możemy zapomnieć, o których musimy przypominać. Proszę nas traktować jako osoby wsłuchujące się w głosy środowisk patriotycznych, bo wy jesteście drodzy państwo kustoszami pamięci narodowej. Chcielibyśmy was traktować jako partnerów w dyskusji - dodał dr Nawrocki.

Wicedyrektor muzuem prof. Grzegorz Berendt zaprosił stowarzyszenia kombatanckie do współtworzenia życia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsk - Naszym zadaniem jest optymalnie wykorzystać tę przestrzeń-dodał prof. Grzegorz Berendt.

Jesteście pokoleniem wojennym. Albo sami pamiętacie te ciężkie czasy, albo najbliżsi przekazali wam o wojnie informacje, jak ciężko było Polakom żyć, albo walczyć. Traktujemy naszą pracę jako misję, dlatego prosimy o pomoc, radę i postulaty. Każda mądra podpowiedź będzie brana przez nas pod uwagę i w miarę możliwości prawno-finansowych wprowadzona do muzealnej rzeczywistości - zapowiedział wicedyrektor prof. Grzegorz Berendt.

Prezes Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf" zaapelował do dyrekcji, aby w Muzeum II Wojny Światowej znalazła się stała ekspozycja dotycząca Tajnej Wojskowej Organizacji "Gryf".

- Boli nieraz to, że historia pomorska jest mało znana, jest traktowana po macoszemu. Więcej wiemy o innych wspaniałych osiągnięciach bardzo istotnych, ale o naszej pomorskiej bardzo mało -powiedział Roman Dambek.

Kombatanci po spotkaniu muzuem zostali zaproszeni na zwiedzanie wystawy głównej.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Sybiraków Okręgu Pomorskiego, Związku Piłsudczyków, Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”, Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”, Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska”, Stowarzyszenia Kombatantów Pilskich Sił Zbrojnych na Zachodzie / Okręg Gdański, Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów, Związku Inwalidów Wojennych RP Zarząd Okręgowy, Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, Związku Byłych Więźniów Politycznych 1944-1956, Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wołyński, Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji AK, Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Obrońców Ojczyzny im. gen. Andersa, Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę - Zarząd Województwa Pomorskiego.