Muzeum II Wojny Światowej

Promocja książki Marzeny Kruk i Edyty Wnuk "Nie było czasu na strach..."

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Światowy Związek Żołnierz Armii Krajowej (Oddział w Gdańsku), szczeciński i gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” – Trójmiasto zorganizowały promocję książki "Nie było czasu na strach...", która odbyła się w piątek 9 kwietnia br. w Sali Mieszczańskiej Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

"Nie było czasu na strach..." to wyjątkowa publikacja, wywiad-rzeka zJaniną Wasiłojć-Smoleńską, pseud. „Jachna” – żołnierzem oddziałów AK działających w czasie wojny na Wileńszczyźnie, a po 1945 r. na Pomorzu. Książkę opublikował szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej, wywiad przeprowadziły Edyta Wnuk oraz Marzena Kruk. Janina Smoleńska była żołnierzem oddziału partyzanckiego na Wileńszczyźnie dowodzonego przez Antoniego Burzyńskiego ps. „Kmicic”, a potem 5. Brygady Wileńskiej AK dowodzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”. Za działalność w podziemiu niepodległościowym dwukrotnie została skazana na karę śmierci, w wyniku amnestii zamienioną na 15 lat więzienia.

Gościem specjalnym piątkowego spotkania była bohaterka książki Janina Wasiłojć-Smoleńska, która odpowiadała na pytania gości. Ponadto w promocji wzięli udział historycy: dr Janusz Marszalec (zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), dr hab. Piotr Niwiński(Uniwersytet Gdański) oraz Marzena Kruk (IPN Gdańsk), współautorka wywiadu. Po spotkaniu, które poprowadził dziennikarz Aleksander Goskodbył się mini recital Andrzeja Kołakowskiego, który odśpiewał pieśni własnego autorstwa będące formą hołdu dla "żołnierzy wyklętych".