Muzeum II Wojny Światowej

Projekcja filmu "Podziemny front" w ramach cyklu "Taśmy o wojnie. Ruch oporu w okupowanej Europie"

Muzeum II Wojny Światowej w ramach cyklu "Taśmy o wojnie. Ruch oporu w okupowanej Europie" zorganizowało dla uczniów szkół ponadpodstawowych projekcję filmu "Podziemny front (Flammen & Citroen)" reż. Ole Christian Madsen; Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia, Szwecja, 2008 r., 120 min.

Oparta na faktach opowieść o bohaterach duńskiego ruchu oporu, którzy w czasie II wojny światowej likwidowali duńskich kolaborantów oraz funkcjonariuszy niemieckich władz okupacyjnych. Jeden z najdroższych i jednocześnie najbardziej kasowych filmów w historii duńskiej kinematografii.

Tło historyczne fabuły filmowej przedstawili pracownicy naukowi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, natomiast kulisy powstania filmu i dorobek jego twórców omówił filmoznawca.