Muzeum II Wojny Światowej

Prezentacja czołgu Sherman FireFly podczas obchodów Święta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

30 września 2011 r. podczas Dni Otwartych Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarneckiego w Poznaniu zaprezentowano czołg Sherman FireFly.Sherman był jedną z największych atrakcji Dni Otwartych, podczas których można było z bliska podziwiać czołgi, wozy bojowe oraz inny sprzęt wojskowy. Zwiedzający mogli również zobaczyć pojazdy od środka lub przekonać się ile ważą różne rodzaje karabinów.

Czołg Sherman jest jednym z eksponatów Muzeum II Wojny Światowej pozyskanym w drodze wymiany i dzięki współpracy z Królewskim Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Wojskowości w Brukseli. W wyniku podpisanego w kwietniu tego roku porozumienia między muzeami czołg trafił do Polski. Po gruntownej renowacji, której podjęła się firma Artura Zysa, Shermana będzie można podziwiać w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, gdzie pozostanie do chwili otwarcia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, planowanego na rok 2014. Czołg będzie eksponowany w sekcji militarnej naszego Muzeum, gdzie pokazywane będzie codzienne życie wojskowe w czasie wojny. Sherman FireFly to brytyjska modyfikacja amerykańskiego czołgu z czasów II wojny światowej. Ma symboliczne znaczenie dla historii Polski. Tego typu czołgi znajdowały się na wyposażeniu żołnierzy 1 Dywizji Pancernej Gen. Stanisława Maczka.