Muzeum II Wojny Światowej

Prace archeologiczne na terenie przyszłej siedziby Muzeum II Wojny Światowej

Pod koniec lipca 2011 r. rozpoczęły się prace archeologiczne na działce przeznaczonej na budowę siedziby Muzeum.

Obszar przewidziany pod ratunkowe badania archeologiczne położony jest w Gdańsku pomiędzy ulicami Wałowa, Sukiennicza, Stara Stocznia i Kanałem Raduni, przy jego ujściu do Motławy i zajmuje powierzchnię 1,7 ha. Teren ten znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej oraz w granicach uznanych za pomnik historii. To wyjątkowe przedsięwzięcie, ponieważ na tak dużym obszarze, badania archeologiczne w Gdańsku nie były jeszcze prowadzone.

Do tej pory odkryto brukowaną, dobrze zachowaną Kleine Gasse, czyli ul. Małą i ul. Piekary z zachowaną pierzeją reliktów kamienic z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

Wśród rzeczy znalezionych do tej pory przez archeologów znajdują się m.in. maszyna do szycia, maszyna do pisania, narzędzia kowalskie, ceramika, sztućce, fajki, guziki, monety z początku XX w.

Archeolodzy kontynuują odsłanianie kolejnych warstw, aż dotrą do tych z końca XVI w., a być może nawet wcześniejszych.

Zakończenie prac archeologicznych jest planowane w maju 2012 r.