Muzeum II Wojny Światowej

Pierwsze posiedzenie Rady Muzeum II Wojny Światowej

W dniu 30 kwietnia 2009 r. o godz. 11.00 w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Muzeum II Wojny Światowej.

Inauguracyjne posiedzenie poprzedziło wręczenie nominacji członkom Rady Muzeum przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Przy tej okazji Minister podkreślił, że celem utworzenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest przedstawienie polskiego punktu widzenia na okres II wojny światowej, w sposób, który byłby zrozumiały także dla cudzoziemców. Zdaniem Ministra jest niezwykle istotne z punktu widzenia racji stanu Rzeczpospolitej Polskiej, aby Muzeum ukazało dzieje Armii Krajowej i jej wkład w zwycięstwo aliantów nad hitleryzmem, gdyż fakty te do tej pory nie zaistniały w świadomości mieszkańców Zachodu. B. Zdrojewski podkreślił, że choć najważniejsze są treści, które zostaną zaprezentowane w muzeum, a nie sam obiekt, to jego lokalizacja w Gdańsku przy ul. Wałowej jest bardzo dobrze wybrana. Ponadto Minister wyraził nadzieję, że muzeum będzie wolne od nacisków politycznych, tak aby każdy Polak, niezależnie od różnic światopoglądowych, mógł uznać je za swoje.

Pierwsze posiedzenie Rady Muzeum II Wojny Światowej, już bez udziału Ministra KiDN otworzył dyrektor prof. dr hab. Paweł Machcewicz, który przybliżył członkom Rady najważniejsze założenia koncepcji programowej muzeum oraz scharakteryzował plan najważniejszych działań na rok 2009. Dyrektor zaliczył do nich ogłoszenie konkursu na wizualizację wystawy głównej oraz przygotowanie się do rozpisania konkursu architektonicznego na budynek muzeum w r. 2010. Ponadto prof. Machcewicz zapoznał członków Rady z zakresem prac bieżących, które prowadzone są przez pracowników muzeum m. in. w związku z wystawą plenerową, która zostanie otwarta na Westerplatte w dniu 1 września bieżącego roku. Praktycznie od pierwszych tygodni istnienia Muzeum II Wojny Światowej jego pracownicy rozpoczęli szeroko zakrojone kwerendy archiwalne w placówkach krajowych i zagranicznych, nie tylko pod kątem wspomnianej wyżej wystawy, ale i na potrzeby przyszłej ekspozycji stałej. Z planowaną ekspozycją wiążą się również ekspertyzy, które będą pomocne przy jej tworzeniu. Zostały one zamówione przez dyrekcję Muzeum u wybitnych znawców okresu II wojny światowej z Polski i zagranicy. Ponadto prof. P. Machcewicz przybliżył członkom Rady kwestię badań socjologicznych dotyczących świadomości Polaków o II wojnie światowej, które zostaną wkrótce przeprowadzone na zlecenie muzeum. Ich wyniki zostaną zaprezentowane opinii publicznej w 70 rocznicę wybuchu wojny.

Członkowie Rady, po zapoznaniu się z wręczonymi im wcześniej materiałami dotyczącymi Muzeum II Wojny Światowej, wzięli udział w dyskusji, formułując szereg szczegółowych postulatów dotyczących m.in. planowanej ekspozycji.

Na pierwszym posiedzeniu członkowie Rady Muzeum wyłonili ze swojego grona Przewodniczącego, którym został Andrzej Przewoźnik – Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Rada ustaliła ponadto, że jej posiedzenia będą odbywały się na przemian w Warszawie i Gdańsku.