Muzeum II Wojny Światowej

Patronat naukowy nad dyskusją historyczną o zamachu na Kutscherę

Muzeum II Wojny Światowej obejmuje patronat naukowy nad dyskusją historyczną „Zamach na Kutscherę – nowe pytania, nowe hipotezy”, która odbyła się w budynku Muzeum Narodowego w Gdańsku z inicjatywy uczniów Gdańskiego Autonomicznego Gimnazjum.

Dyskusję poprzedziła projekcja fragmentów filmu „Zamach” w reżyserii Jerzego Passendorfera oraz zwiastun filmu Iwony Bartólewskiej o Stanisławie Huskowskim „Alim”, w którego powstanie zaangażowane jest Muzeum II Wojny Światowej. W dyskusji nad analizą nowych dokumentów dotyczących zamachu obok uczniów GGAiL i zaproszonych gości, wśród których znalazł się m. in. bratanek i imiennik uczestnika zamachu na Kutscherę – poseł RP Stanisław Huskowski, udział wzięli historycy dr hab. Bogdan Chrzanowski oraz dr hab. Andrzej Gąsiorowski z Uniwersytetu Gdańskiego i Muzeum Stutthof, dr hab. Grzegorz Motyka z Instytutu Studiów Politycznych PAN, dr Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego oraz przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej – prof. dr hab. Paweł Machcewicz (dyrektor) i dr Janusz Marszalec (wicedyrektor).