Muzeum II Wojny Światowej

"Pamiętamy o Sybirakach" - projekcje filmu "Zapomniana Odyseja"

W związku z rocznicą pierwszej deportacji ludności z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej na Syberię (10 luty 1940) Fundacja Kresy-Syberia rozpoczęło kampanię edukacyjną „Pamiętajmy o Sybirakach”. Dzięki niej pragnie przypomnieć o tej dacie wszystkim Polakom i ludziom na świecie. Aby pamięć o tych, którzy wrócili, jak i o tych którzy na zawsze pozostali na nieludzkiej ziemi trwała jak najdłużej.

W tegorocznej kampanii wzięło udział także Muzeum II Wojny Światowej. Dla chętnych szkół ponadpodstawowych oferowano pokazy filmu "Zapomniana Odyseja". Jest to film dokumentalny o obywatelach polskich deportowanych w latach 1940-1941 na Syberię i do Kazachstanu, reż. J. Wright, A. Naszyńska (Wielka Brytania 2000 r., 60 min.) Projekcje filmów były poprzedzone prelekcją historyczną.

Zapraszamy na stronę kampanii: www.10luty1940.pl, która zawiera wystawę multimedialną "Deportacje oczami dzieci" fragmenty wywiadów biograficznych wideo z Sybirakami z Audiowizualnego Archiwum Sybiraków oraz salę multimedialnego muzeum o deportacjach.