Muzeum II Wojny Światowej

Otwarcie wystawy plenerowej "Powrót Majora"

W dniu 2 września (piątek) 2011 r. na Długim Targu w Gdańsku odbyło sięotwarcie wystawy plenerowej "Powrót Majora"., w którym udział wzięli m.in. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, gen. bryg. w st. spocz. Edward Wejner oraz Tadeusz Fiszbach. Wystawa prezentuje ponad sto dwadzieścia unikatowych fotografii wykonanych przez Stefana Figlarowicza oraz Ninę Smolarz podczas uroczystości sprowadzenia do Gdańska prochów Majora Henryka Sucharskiego w 1971 r.Podczas otwarcia Autorzy zdjęć, podzielili się swoimi wspomnieniami i emocjami, które towarzyszyły im podczas tych pamiętnych dni.

Wystawę można oglądać do 14 października 2011 r.

Zdjęcia dokumentują wydarzenia, jakie miały miejsce w dniach 27 sierpnia - 1 września 1971r.: przywiezienie prochów Majora z Włoch do Gdańska, wystawienie urny w Dworze Artusa oraz uroczysty pochówek na Westerplatte. Wykorzystano również komentarze zaczerpnięte z ówczesnej prasy, wypowiedzi świadków, wspomnienia osób znających Majora Sucharskiego. Fotografie opatrzone są opisami w języku polskim oraz angielskim.

Wystawa upamiętniająca sprowadzenie czterdzieści lat temu prochów Majora Henryka Sucharskiego pozwoli wielu gdańszczanom i mieszkańcom Pomorza przypomnieć sobie o tym wydarzeniu oraz towarzyszącym mu emocjom. Fotografie oraz ówczesne relacje świadków, dowodzą ogromnego zainteresowania społecznego uroczystościami sprowadzenia prochów Majora do Polski i pochowania na Westerplatte. Mieszkańcy Pomorza tłumnie i, co należy podkreślić, zupełnie spontanicznie składali hołd dowódcy Westerplatte w jego ostatniej drodze. Również odnotowywane obficie przez ówczesną prasę reakcje zwykłych ludzi dowodzą, że bohaterska obrona Wojskowej Polskiej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 r. zajmowała już na początku lat siedemdziesiątych poczesne miejsce w pamięci historycznej Polaków.

Patronat honorowy nad wystawą objęli:

Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Marszałek Woj. Pomorskiego Mieczysław Struk