Debata pt. „Różne pamięci wojny. Narody europejskie wobec swojej przeszłości”. Fot. Roman Jocher

Otwarcie wystawy "Drogi do wyzwolenia" w Gdańsku

4 marca 2015 r. w Centrum Św. Jana w Gdańsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Routes of Liberation. European Legacies of the Second World War” [Drogi do wyzwolenia. Europejskie dziedzictwo II wojny światowej] współtworzonej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz partnerów z Holandii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Wystawa opowiada o przyczynach, przebiegu i skomplikowanym dziedzictwie II wojny światowej oraz jej konsekwencjach dla państw Europy. Celem twórców było ukazanie tego najstraszliwszego konfliktu w historii ludzkości przy jednoczesnym wyjściu poza granice narracji narodowych.

Wydarzeniu towarzyszyła debata historyków pt. „Różne pamięci wojny. Narody europejskie wobec swojej przeszłości”, w której udział wzięli:

prof. dr hab. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej

PD Dr Jörg Echternkamp, Centrum Historii Wojskowości i Nauk Społecznych Bundeswehry

Dr Wiel Lenders, dyrektor Muzeum Wyzwolenia Narodowego w Groesbeek

Dr Keith Allen, jeden z kuratorów wystawy

Debatę poprowadził Wojciech Suleciński.

W otwarciu wystawy udział wzięli przedstawiciele holenderskiej Fundacji Liberation Route Europe – prezes Fundacji Jurriaan de Mol oraz dyrektor Fundacji Victoria van Krieken. Fundacja Liberation Route Europe jest jednym z partnerów pracujących nad wystawą oraz koordynatorem międzynarodowego projektu historyczno-turystycznego Liberation Route Europe współfinansowanego z funduszy unijnych, w którym udział bierze również Muzeum II Wojny Światowej. (Więcej o projekcie)

Zdjęcia z otwarcia można zobaczyć w galerii foto

W Centrum Św. Jana wystawę można oglądać do 15 marca br. w godz. 10.00-18.00.

Wystawa jest prezentowana w polsko-angielskiej wersji językowej.

Wstęp wolny.

Partnerzy: