Muzeum II Wojny Światowej

Oświadczenie

Gdańsk, 4 sierpnia 2017

W związku z kłamstwami i pomówieniami, które znalazły się w artykule Pana Sebastiana Łupaka zamieszczonym na portalu gdansk.pl, a także z nierzetelną metodyką stworzenia samego tekstu – opartego o wypowiedź jednej osoby, bez realnej możliwości zaprezentowania stanowiska naszej instytucji, niniejszym oświadczamy:

Dyrekcja ze zrozumieniem przyjęła decyzje pracowników Działu Naukowego o opuszczeniu Muzeum. Przez ostatnie 4 miesiące wszyscy pracownicy mieli zapewnione godne warunki pracy, a także korzystne warunki odejścia. Dział Naukowy MIIWŚ funkcjonuje płynnie, bez żadnego zagrożenia. Mianowany został nowy kierownik działu, doświadczony naukowiec z dorobkiem z najnowszej historii Polski i urzędnik państwowy - doktor Marek Szymaniak.

Pracę w Muzeum w ostatnich czterech miesiącach rozpoczęło ponadto dwóch naukowców ze stopniami doktora i doktora habilitowanego – dr Lucyna Żukowska oraz dr hab. Wojciech Turek. Dział Naukowy przygotował plan projektów naukowych, które będą realizowane w ciągu trzech najbliższych lat. W porozumieniu z Działem Wydawniczym, którym kieruje dr hab. Tomasz Chinciński, powstał także plan wydawniczy na najbliższy rok. Na lata 2017-2020 przygotowywanych jest kilka wydarzeń naukowych, w tym konferencja międzynarodowa „Wojna i pamięć. Pamięć kulturowa o II wojnie światowej w Polsce i Niemczech” (październik 2017). Biogramy pracowników Działu Naukowego są dostępne pod linkiem - http://www.muzeum1939.pl/pl/o_muzeum/zespol/pracownicy_naukowi

Kadra MIIWŚ jest regularnie uzupełniana. W Muzeum w ciągu ostatnich kilku miesięcy zatrudniono wysokiej klasy specjalistów także w innych działach. Pracownikami Muzeum zostali m.in. wieloletni nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym dr Tomasz Szturo, doświadczony gdański przewodnik Aleksander Masłowski czy nestor gdańskiego muzealnictwa Adam Koperkiewicz. Część funkcji kierowniczych objęli także kompetentni, wieloletni pracownicy Muzeum – w tym w Dziale Edukacyjnym. W Muzeum stworzono ponadto nowe działy: Dział Wydarzeń Kulturalnych oraz Dział Wystaw – odpowiedzialny za wystawę stałą i wystawy czasowe.

Z niepokojem i zdumieniem przyjmujemy uznanie za synonim „prowincji” tak zasłużonej dla wolnej Polski instytucji jak Instytut Pamięci Narodowej, a szczególnie, gdy ten deprecjonujący opis wyprowadza jej były pracownik. Rozmach badań naukowych, dokonań edukacyjnych, dbanie o dobre imię Polski na świecie oraz budowanie świadomości historycznej kolejnych pokoleń Polaków przez Instytut Pamięci Narodowej stanowić powinno przedmiot odniesienia dla organizującego się Muzeum.

Tomasz Rakowski