Muzeum II Wojny Światowej

Oświadczenie

Były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prof. Paweł Machcewicz, w jednym z ostatnio udzielonych wywiadów świadomie wprowadził opinię publiczną w błąd przypisując autorstwo pomysłu wprowadzonej niedawno zmiany na wystawie głównej MIIWŚ, zespołowi pracującemu pod jego kierownictwem.

Stwierdził: Uzupełnienie dotyczące represji w Gdańsku to wprowadzenie materiału, który zaczęliśmy przygotowywać jeszcze za naszej dyrekcji.

Nieco wcześniej podobną informację rozpowszechniał także na serwisie społecznościowym były wicedyrektor Muzeum, dr Janusz Marszalec.

W związku z powyższym, pragniemy oświadczyć, iż wprowadzenie w końcu września 2017 r. zmiany uzupełniającej na wystawie głównej MIIWŚ, która dotyczy prześladowania Polaków przez Niemców w Wolnym Mieście Gdańsku (w monitorze poświęconym dotąd jedynie prześladowaniom Żydów), zostało dokonane bez jakichkolwiek wcześniejszych wytycznych byłej dyrekcji i bez żadnego udziału koncepcyjnego i merytorycznego byłych pracowników Muzeum (współautorów wystawy).

Zmiana o której mowa, wynikała wyłącznie z decyzji podjętej przez dyrektora Muzeum, dr. Karola Nawrockiego i wiązała się z oczywistą koniecznością wprowadzenia wątku, który wcześniej, pod kierownictwem P.Machcewicza został rażąco zaniedbany.

Pomysł na prezentację, wszystkie teksty, oraz materiał ilustracyjny dotyczące tego tematu i umieszczone w monitorze multimedialnym, zostały przygotowane przez Dział Naukowy MIIWŚ w Gdańsku kierowany przez dr. Marka Szymaniaka.

Pomijając celowe wprowadzanie w błąd opinii publicznej przez byłą dyrekcję Muzeum (przypisującą sobie owoce cudzej pracy), pragniemy wyrazić zadowolenie, iż wprowadzona zmiana na wystawie głównej spotkała się jednak z jej uznaniem jako koniecznej. Jest to zasadnicza zmiana prezentowanego dotąd publicznie stanowiska, zdecydowanie negatywnie odnoszącego się do zasadności realizowania zmian na wystawie głównej publicznie postulowanych od dawna przez dyrektora Karola Nawrockiego. Pragniemy oświadczyć, iż wszystkie kolejne wprowadzane zmiany, będą miały właśnie taki charakter.