Muzeum II Wojny Światowej

Ogłoszenie konkursu na badania pamięci Polaków o II Wojnie Światowej

Muzeum II Wojny Światowej ogłosiło konkurs na przeprowadzenie badań socjologicznych dotyczących pamięci Polaków o wydarzeniach II wojny światowej. Badania potrwają kilka miesięcy, zaś ich wyniki zostaną zaprezentowane na forum publicznym w dniu 7 października br. podczas konferencji naukowej „Wybuch i konsekwencje II wojny światowej 1939-1989” przez dyrektora muzeum prof. dr. hab. Pawła Machcewicza.

Dotychczasowe badania wskazują, że II wojna światowa pozostaje ważnym wydarzeniem w pamięci zbiorowej Polaków. Lata 1939-1945 są jednocześnie okresem, który do roku 1989 był wykorzystywany propagandowo i przedstawiany tendencyjnie. Ponadto, żyjące pokolenia mają z okresem II wojny światowej różnorakie relacje, a na poziomie dyskusji prywatnych i publicznych podejmowane są tematy z nią związane. Są to ważne powody do podjęcia działań edukacyjnych oraz dyskursu społecznego. Rocznica września 1939 r. jest nie tylko okazją do upamiętniania wydarzeń, które miały miejsce 70 lat temu, ale jednocześnie powinna być początkiem odbudowywania pamięci Polaków o II wojnie światowej. U podstawy tego procesu powinna leżeć pogłębiona diagnoza stanu świadomości społecznej na ten temat. Zlecone przez muzeum badania pozwolą na osiągnięcie tego celu.