Orzeł czapkowy wz. 1919. Jeden z eksponatów na wystawie "Westerplatte w 7 odsłonach". Fot. Mikołaj Bujak

Nie da się opowiedzieć historii II wojny światowej bez Westerplatte


Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki wraz z pracownikami uczestniczył w oficjalnych obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. W uroczystości wzięli udział, m.in. Premier Beata Szydło, Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz; Szef MSZ Witold Waszczykowski; Szef MSWiA, Mariusz Błaszczak; Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska oraz Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.

Modlitwę za poległych odmówi Arcybiskup Metropolita, Sławoj Leszek Głódź. Głos zabrał także prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Następnie odbył się Apel Pamięci, po którym została oddana salwa honorowa.

- To tu, w Gdańsku, na Westerplatte, 78 lat temu miała miejsce pierwsza bitwa II wojny światowej. To tu rozpoczął się rozpętany przez hitlerowskie Niemcy koszmar, który na całym świecie pochłonął kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich, a Polska na sześć lat trafiła pod okrutną, niemiecką okupację - powiedziała Premier Beata Szydło.

- Jesteśmy tu dziś po to, by oddać hołd polskim żołnierzom. Czynimy tak od lat, by upamiętnić ich heroizm oraz uczcić pamięć ofiar tej największej w historii wojny. Cześć i chwała wszystkim polskim żołnierzom walczącym o wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Cześć i chwała bohaterom kampanii wrześniowej. Cześć i chwała żołnierzom Westerplatte - podkreśliła Premier RP.

W tym szczególnym dniu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, otwarto wystawę czasową „Westerplatte w 7 odsłonach”, prezentującą  zabytki pierwszego etapu badań archeologicznych na Westerplatte. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki dokonał otwarcia ekspozycji.

- Każde wydarzenie historyczne, każdy konflikt zbrojny ma swój symboliczny początek i symboliczny koniec. 1 września 1939 r. Niemcy rozpoczęli zaprogramowaną już w XIX wieku akcję antypolonizmu nie tylko militarnego, ale także cywilnego - powiedział Dyrektor Muzeum.

- Jeśli chodzi o naszą świadomość, o pielęgnowanie naszej pamięci, to nie ma czasu na podziały, nie ma czasu na zbędne dyskusje i konflikty, bowiem łączy nas wspólny kod kulturowy, a bardzo ważną częścią tego kulturowego kodu jest wszystko, co zamyka się w słowie "Westerplatte" - dodał dr Karol Nawrocki.

W inauguracji wystawy wzięli udział, m. in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minster Jarosław Sellin; Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Minister Kazimierz Smoliński oraz Wicewojewoda Pomorski, Mariusz Łuczyk.
 
- Wydawałoby się, że o Westerplatte opowiedziano już wszystko, okazuje się, że jeszcze o Westerplatte można opowiedzieć nowe rzeczy, odkryć nowe rzeczy i dzisiaj ta wystawa, jak sądzę, to udowodni - powiedział Wiceminister Kultury, Jarosław Sellin. Podkreślił, że kontynuacja tych badań jest koniecznym elementem służącym do opracowania szczegółowego projektu rekonstrukcji Pomnika Historii Pole Bitwy na Westerplatte.

Pierwsze zwiedzanie wystawy „Westerplatte w 7 odsłonach” zainicjował Kierownik Oddziału Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, Mariusz Wójtowicz-Podhorski

Jednym z elementów wydarzenia, było podpisanie porozumienia o współpracy między MIIWŚ, a Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Strony zadeklarowały współpracę w zakresie merytorycznym i promocyjnym. Porozumienie zostało podpisane przez dr Karola Nawrockiego, Dyrektora II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Jacka Pawłowicza, Dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

- Historia bohaterów zaczęła się na gdańskim Westerplatte i Poczcie Polskiej w Gdańsku. Ta walka kończyła się niestety bardzo często w areszcie śledczym na Mokotowie - powiedział Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Po uroczystości Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą pierwszą ofiarę II wojny światowej, harcmistrza Jana Ożdżyńskiego. Uczcił również pamięć Poległych Pocztowców, składając wieniec pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.