Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum powiększa zbiory

Muzeum II Wojny Światowej tylko od początku kwietnia pozyskało aż 151 nowych obiektów, które już wkrótce będzie można obejrzeć w placówce.

Do najciekawszych obiektów należą, m. in. 18 czarno-białych przedwojennych fotografii zamordowanego w Charkowie w 1940 r. Jana Kazimierza Kaszewskiego, pozwolenie poruszania się po godzinie policyjnej oraz uszkodzony krzyż.

Jak ustalili nasi historycy krzyż należał do mieszkańca Olszewnicy Starej. W czasie wojny był schowany w piwnicy, gdzie ukrywała się żydowska rodzina. Wedle relacji darczyńcy krzyż wykorzystano w celu przekonania Niemców, że w piwnicy przebywa chrześcijańska rodzina. Krzyż został uszkodzony pod koniec wojny, podczas przejścia frontu.

Zbiory Muzeum powiększą się także o fałszywą Kennkartę należącą do Stefanii Kaniut, wykonaną 6.10.1944 r. przez jej przyszłego męża, byłego więźnia obozu Auschwitz oraz legitymację z 13.09.1933 r. upoważniająca Józefa Kopaczyńskiego do noszenia odznaki pamiątkowej 3 Batalionu Strzelców, a także publikację „Zbiór polskich piosenek żołnierskich, ludowych i historycznych”, wydaną na potrzeby Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR.

Muzeum otrzymało eksponaty od 12 Darczyńców. Pozyskaliśmy w ten sposób 73 dokumenty, 25 znaczków, 22 fotografie, 21 listów, 5 publikacji, 2 eksponaty, 2 obligacje oraz banknot.