Darczyńcy, pani Czesława Szablińska i pan Jacek Świs, Prezes Stowarzyszenia Traugutt.org

Muzeum II Wojny Światowej pozyskało kolejne pamiątki

Kolejni darczyńcy zgłaszają się do naszej placówki, aby przekazać pamiątki pochodzące z okresu II wojny światowej.

„Czekaliśmy półtora roku, aby ten dar mógł trafić do dobrego Muzeum i w dobre ręce” – powiedział dzisiaj pan Jacek Świs, Prezes Stowarzyszenia Traugutt.org podczas oficjalnego przekazania wyjątkowego radionamiernika używanej najprawdopodobniej przez żołnierzy Wileńskich Brygad Armii Krajowej.

Nowy obiekt przekazała Muzeum pani Czesława Szablińska, mieszkanka Wilna, której przodkowie byli żołnierzami AK. Wojskowa radiostacja produkcji niemieckiej została wydobyta z ziemi we wsi Łopatowszczyzna, w okolicy Bogusz na Wileńszczyźnie. Radiostacja należała do Czesława Zdankiewicza (ps. Świerk).

„Ten przedmiot ma wartość emocjonalną. Dziękujemy za zaufanie. Będziemy tą pamięć odtwarzać. Za tym, co fizyczne zawsze stoją ludzie i opowieści, a także polska pamięć o przestrzeni wojennej i powojennej. Dołożymy starań, aby ten przedmiot odzyskał swoją historię i blask” – powiedział dr Tomasz Gliniecki, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Darczyńcy przekazali również wspomnienia księdza Zdankiewicza, w których dzieli się swoimi relacjami dotyczącymi, m.in. aresztowań, osadzenia w więzieniu, a także transportu na wschód, do łagrów.