Koncert Niepodległości - Edycja Westerplatte

1 września 2016 na Westerplatte zaprezentowana została specjalna edycja Koncertu Niepodległości pt. „Westerplatte”. Inspiracją wydarzenia była bohaterska walka obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Upamiętniony zostały wcześniejsze, mało znane epizod Kampanii Wrześniowej 1939 roku, tj. zniszczenie nalotem bombowców nurkujących miasta Wielunia oraz ataki na Tczew i Chojnice. Oddano hołd ofiarom Piaśnicy, pierwszej zbrodni ludobójstwa w II wojnie światowej. Ukazane zostały zarówno konsekwencje tych wydarzeń dla Polski, Europy i świata, jak i polski czyn zbrojny na frontach II wojnie światowej.

Na repertuar koncertu złożyły się współczesne, hybrydowe aranżacje piosenek, które towarzyszyły polskim żołnierzom w czasie II wojny światowej.

Publiczność zasłużonym aplauzem nagrodziła współczesną kompozycję instrumentalną „Enigma” (2014) oraz zagrane na rockową nutę „Lwowskie Puchacze” (1943), hymn wsławionego obroną angielskiego miasta Exeter 307 Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego. Ponadto w repertuarze znalazły się: "Rota"/b> (1908), "Wojenko, wojenko" (1917), "Serce w plecaku" (1933),"Piechota" (1917), "Deszcz jesienny" (1943), "Hej chłopcy bagnet na broń" (1942), "O mój rozmarynie" (1913) oraz "Od Kłajpedy do Szczecina" (1941).Koncert Niepodległości otworzyła współczesna kompozycja instrumentalna "Wieluń". Jego zwieńczeniem był stanowiący przepiękną alegorię patriotyzmu utwór „Źródło” Jacka Kaczmarskiego (1978), także nagrodzony aplauzem publiczności. Na zakończenie artyści razem z publicznością odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego", co jest już wieloletnią tradycją Koncertu Niepodległości.

Ekipę specjalnej edycji Koncertu Niepodległości "Westerplatte" tworzą doskonali polscy wokaliści i muzycy sesyjni. W koncercie na Westerplatte wystąpili wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk, którym towarzyszli Marcin Riege (fortepian), Sławek Pogoda (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Grzegorz Poliszak (perkusja), Dorota Oleszkowicz (II skrzypce), Agnieszka Zagroba – Klahs (altówka) oraz Marzena Masłowska (wiolonczela).

Narrację wydarzenia poprowadził aktor Teatru Powszechnego w Warszawie Arkadiusz Brykalski. Scenariusz i realizacja: Jacek „Wiejski” Górski

Koncert zorganizowany został przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej oraz Muzeum Westerplatte. Zamierzeniem organizatorów jest organizacja kolejnej edycji Koncertu Niepodległości Westerplatte w dniu 1 września 2017 r. oraz kontynuacja projektu w latach następnych.