Kolejny etap zabiegów konserwatorskich i remontu Willys'a MB pozyskanego przez Muzeum

Kolejny etap remontu Willys'a MB pozyskanego przez Muzeum

Willys MB zakupiony przez Muzeum został poddany stosownym zabiegom konserwatorskim i remontowi. Prezentujemy kolejny etap prac. Celem Muzeum jest doprowadzenie go do stanu, w którym będzie mógł przemieszczać się o własnych siłach i stać się atrakcyjnym, mobilnym eksponatem.

Remontem objęto między innymi elementy dwuczęściowej obręczy koła, montaż obręczy koła z kopią wojennej opony o wymiarze 6.00-16 z bieżnikiem typu „Wielbłądzia stopa”, dwuczęściowe felgi „combat rims”, karoserię, ramę. Elementy pomalowano w kolorze „Olive Drab”.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zakupiło oryginalny, sprawny samochód osobowo-terenowy konstrukcji amerykańskiej Willys MB o numerze seryjnym: MB 351186.

Pojazd ten zjechał z taśmy produkcyjnej firmy Willys-Overland w Toledo 15 lipca 1944 roku. Powstało 361 349 Willysów MB. Pojazdy tego typu oraz odmiana Willysa produkowana przez zakłady Forda (Ford GPW, który powstał w 277 896 egzemplarzach), były użytkowane w armii Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, w armii sowieckiej i chińskiej.