Zaproszenie.

KINOHISTORIA: pokaz filmu „Jak być kochaną”

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza 4 marca, o godz. 16.00 na pokaz filmu „Jak być kochaną” w reż. Wojciecha J. Hasa i dyskusję z udziałem gościa specjalnego: Barbary Krafftówny.

Film Wojciecha Hasa „Jak być kochaną” oparty jest na opowiadaniu Kazimierza Brandysa pod tym samym tytułem. Ukazana w nim historia Felicji, aktorki, która dwadzieścia lat po wojnie odbywa lot z Warszawy do Paryża, stała się interesującym studium powojennej traumy. Za pośrednictwem dynamicznie przedstawionego splotu przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, reżyser oddał przejmujący obraz pokolenia okaleczonego psychicznie przez okrucieństwo II wojny światowej. Do dziś rola Felicji, którą zagrała Barbara Krafftówna, uznawana jest za jedną z najważniejszych ról kobiecych w historii polskiego filmu.

Barbara Krafftówna – aktorka teatralna i filmowa. W czasie okupacji niemieckiej konspiracyjnie uczyła się aktorstwa. Debiutowała w 1946 r. w Teatrze Wybrzeże. Była aktorką wielu teatrów m.in. Stefana Jaracza w Łodzi, Dramatycznego we Wrocławiu, Komedii, Nowej Warszawy, Narodowego, Syreny i Współczesnego w Warszawie. Duże powodzenie przyniosły jej występy w kabarecie Pod Egidą Jana Pietrzaka oraz w Kabarecie Starszych Panów, gdzie z powodzeniem wykonywała znane do dziś piosenki. Rola Felicji w „Jak być kochaną”, jest uznawana za jedną z jej najlepszych kreacji filmowych i jedną z najważniejszych ról kobiecych w historii polskiego filmu, otrzymała za nią nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco.

4 marca 2018 r. (niedziela)
godz. 16.00
projekcja filmu „Jak być kochaną”, po filmie dyskusja z udziałem Barbary Krafftówny

Muzeum II Wojny  Światowej w Gdańsku