Strefa edukacyjna zorganizowana w ramach Łabiszyńskich Spotkań z Historią 6 czerwca. Fot. Ewelina Dragosz

IV Łabiszyńskie Spotkania z Historią

W dniach 5-7 czerwca 2015 r. odbyły się IV Łabiszyńskie Spotkania z Historią pod nazwą „Kierunek: Berlin”. Po raz trzeci partnerem wydarzenia było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które przygotowało specjalną strefę edukacyjną w sobotę 6 czerwca. Wizyta w strefie edukacyjnej była dla uczestników Łabiszyńskich Spotkań z Historią okazją do poznania różnych zagadnień historycznych w ciekawy i aktywny sposób. Nie zabrakło wielkoformatowych gier planszowych, warsztatów o konserwacji zabytków, ćwiczeń dotyczących złamania szyfru maszyny Enigma, a przede wszystkim towarzyskiej gry „Memory” opracowanej z wykorzystaniem eksponatów z wystawy czasowej naszego Muzeum „’45 koniec wojny w 45 eksponatach”. Wspomniana wystawa i gra pozostaje w korelacji z tematem ostatnich Łabiszyńskich Spotkań z Historią, pokazując jednocześnie niejednoznaczność zakończenia II wojny światowej w Europie.

Na wydarzenie składają się rekonstruktorskie dioramy, gra miejska, wystawy, różnego rodzaju konkursy, i przede wszystkim przygotowane z niezwykłym pietyzmem i rozmachem inscenizacje historyczne. W dwóch z nich o tytułach: „Kierunek: Berlin” i „Kanał Hohenzollernów” uczestniczyło Muzeum II Wojny Światowej prezentując wraz z Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej z Nasielska czołg T-34. Celem jego prezentacji w ramach inscenizacji i tzw. polowych muzeów było upamiętnienie udziału 1 Armii Wojska Polskiego w walkach o stolicę III Rzeszy.

Muzeum pragnie podziękować organizatorom, partnerom i rekonstruktorom za możliwość współpracy przy przedsięwzięciu.