Rekonstruktorzy odtwarzający polskich żołnierzy. Fot. Roman Jocher

Inscenizacja historyczna "Pogranicze '39"

7 września 2014 r. na terenie skansenu w Olsztynku odbyła się edukacyjna inscenizacja historyczna „Pogranicze '39” przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku.


Motywem przewodnim była historia Armii Łódź w pierwszych dniach września 1939 r. Uczestnicy inscenizacji mogli również zobaczyć jak wyglądało zaplecze frontu, czyli funkcjonowanie sztabu dowodzenia, służb pomocniczych, udzielanie pomocy rannym w toku działań wojennych, kwestie związane z życiem codziennym żołnierzy, aprowizacją, zabezpieczeniem technicznym, dowodzenie czy utrzymanie dyscypliny. Podczas wydarzenia odbyły się trzy inscenizacje walk oddziałów polskich z niemieckimi z wykorzystaniem pojazdów i pirotechniki, którym towarzyszył komentarz lektorów odnośnie przedstawianych wydarzeń i oprawa muzyczna. 
Specjalnie na tę okazję na terenie skansenu zaaranżowano strefy polską i niemiecką, gdzie rekonstruktorzy odgrywali sceny z pierwszych dni II wojny światowej. Po stronie polskiej można było zobaczyć jak wyglądało życie ludności cywilnej w obliczu zbliżającego się zagrożenia, funkcjonowanie punktu mobilizacyjnego czy scenki związane z działalnością piątej kolumny. Widzowie mogli przyjrzeć się jak wyglądało opatrywanie rannych polskich żołnierzy w improwizowanym punkcie pierwszej pomocy medycznej. A na zmęczonych wrażeniami czekał posiłek z oryginalnej polskiej kuchni polowej wz.36.pl. 
Zaś po stronie niemieckiej zaaranżowano dioramę pokazującą działanie sztabu wojskowego, gdzie można było zobaczyć kopię przyczepy sztabowej. Oprócz tego chaty na terenie skansenu zostały zaaranżowane na punkt opatrunkowy oraz kuźnię polową Wehrmachtu. 
Dla miłośników pojazdów militarnych z epoki również nie zabrakło atrakcji. Największe wrażenie zrobiła sportowa Awionetka podstylizowana na niemiecki Bf109, pilotowana przez członka Stowarzyszenia AA7, która przelatywała nad głowami widzów podczas inscenizacji walk. Można było również zobaczyć kopię samochodu pancernego SdKfz 222, ciężarówki Mercedes, KHD oraz Citroen; 3 motocykle, kopie Opla Kadeta, trzy kopie pancerek wz.34. Nie lada gratką był udział jedynej na świecie rekonstrukcji polskiego czołgu 7TP. 
W projekcie udział wzięło ponad 100 rekonstruktorów z kilkunastu grup rekonstrukcji, którym dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie wydarzenia. Podziękowania kierujemy także do Panów Kamila Mieloszyka i Janusza Bociana za reżyserię części inscenizacyjnej projektu. 

Fundacja Historii Wojskowości Polskiej
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 44 Pułku Legii Amerykańskiej
Stowarzyszenie Historyczne "Pionierzy 40 p.p.D.L."
Szwadron Pancerno-Motorowy II Rzeczypospolitej Polskiej w barwach 71 Dywizjonu Pancernego. 
Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznnej
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „AA7” 
Stowarzyszenie „Samodzielna Grupa Odtworzeniowa Pomorze”
Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Barbarossa”
Załoga SdKfz222 „Gretchen” z Wolsztyna
Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Dąbrowa”
Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych z Częstochowy
Stowarzyszenie Klub Turystyki Kolejowej „Tendrzak”
Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Szyk”
Stowarzyszenie Polskich Artystów Kowali 
Grupy pasjonatów symulacji militarnych „Shannon Securieties Inc.” i „Apokalipsa”