Wystawa fotografii „Polacy ratujący Żydów podczas okupacji niemieckiej” dostępna dla zwiedzających

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w dniu 24 marca 2018 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto wystawę czasową fotografii „Polacy ratujący Żydów podczas okupacji niemieckiej”.

Wystawa fotografii poświęcona jest Polakom, którzy w czasie okupacji niemieckiej, pomimo grożącej kary śmierci, ukrywali lub w inny sposób pomagali Żydom. Zaprezentowano zarówno sylwetki Polaków, którzy zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, jaki i tych którzy nie zostali wyróżnieni tym tytułem (np. bł. siostra Julia Rodzińska). Fotografie uzupełnione są informacjami biograficznymi.

Za swoją heroiczną postawę i wzajemną solidarność, zarówno ukrywający, jak i ukrywani, płacili często najwyższą cenę. Wystawa jest symbolicznym uhonorowaniem heroicznych czynów rodaków, którzy aktywnie przeciwstawili się zbrodniczym planom III Rzeszy Niemieckiej, spiesząc na ratunek ofiarom Zagłady” – mówi Mateusz Błażewicz, kurator wystawy.

Wśród bohaterów upamiętnionych na wystawie znajdują się m. in. Jan Karski, Irena Sendler, Leopold Socha i wielu więcej.

24 marca 2018 r. w 74. rocznicę męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Nowe święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców. Różnie motywowali swe czyny – miłością bliźniego, nauką Kościoła, obywatelskim obowiązkiem czy zwykłą ludzką przyzwoitością. Niezależnie od tego każdy przejaw pomocy świadczonej ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci, ustanowioną przez Niemców na terenie okupowanej przez nich Polski.

Wystawa będzie prezentowana na poziomie „-3” w holu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do końca marca 2018 roku.